Anasayfa » Tarihte ilk photoshop ya da rötuş

Tarihte ilk photoshop ya da rötuş

Yazar 3noktacom

Rafael muhtemelen burnunu beğenmiyordu ve ünlü otoportresini ideal bir burun ile yaptı. Roma Üniversitesi’nden Moleküler Biyoloji Profesörü Mattia Falconi, bu iddiasını şiddetle savunuyor ve ekliyor “Umarım mezarı bir gün tekrar açılır. Böylece hem genç yaşta (37) ölmesinin gerçek sebebini hem de yüz şeklini net olarak öğrenebiliriz”

3D çalışmayla hazırlanan Rafael’in yüzü, 1833’te yapıldığı iddia edilen kafatasının alçı kalıbının, bilgisayarla yeniden oluşturulmasıyla hazırlanmış. Sanatçının kemikleri 1833’te Roma’da Pantheon’dan çıkarılan bir çok iskeletin arasındaydı ve bu iskeletlerin kafatası kalıpları alındı. Önceleri çıkarılan kalıntıların karışıklığından, Rafael’e ait iskeletin varlığı kesin değildi. Ancak, bu modellemeyi oluşturan araştırmacılar, yaptıkları modeli sanatçının portreleri ve dönemindeki ressamların yaptığı resimlerle karşılaştırdı ve kafatasının Rafael’e ait olduğuna emin oldular.

Rafael kimdir?

Raffaello Sanzio da Urbino, kısaca Rafael (1483-1520) olarak bilinen Rönesans döneminin İtalyan ressamı ve mimarıdır. Avrupa’da klasik ressamlığın temelini atmıştır. Michelangelo’dan farklı olarak görünen her şeyi bütün zenginliğiyle tabloya aktarmış, târihî ve Hıristiyanlığa ait dini konulara sadık kalmış, pozlara konuşuyormuş gibi bir ifade niteliği kazandırmıştır.

Beğenebileceğin İçerikler

Rötuş ne demek?

Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre; Türkçe’ye Fransızca’dan geçen rötuş; “Düzeltmek amacıyla yapılan değiştirme” demektir. Fotoğrafçılıkta da kullanılan rötuş sözcüğü, fotoğrafları basmadan önce negatif üzerinde düzeltme işine verilen isimdir. 

Photoshop ne demek?

Adobe Photoshop, Adobe Inc.’nin Windows ve macOS için geliştirip sunduğu piksel tabanlı görüntü, resim ve fotoğraf düzenlemede, rötuşlamada kullanılan fotoğraf işleme yazılımıdır. Günümüzde “rötüş” kelimesinin, yerini fotoğraf rötuşlamak anlamına gelen “fotoşoplamak” kelimesi almıştır.

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler