Anasayfa » Tarihi Galatasaray Hamamı

Tarihi Galatasaray Hamamı

Yazar 3noktacom

Hamam tecrübesi olmayan biri olarak 1481 yılında yapılmış ve daha çok turistlere hizmet veren tarihi Galatasaray hamamına doğru yola çıktım. Istiklal Caddesi üzerindeki Galatasaray lisesi kapısından Taksim meydanı yönüne devam ettiğinizde sağdaki ilk aralıkdan veya ilk sokaktan içeri girip devam ederseniz hamam karşınıza çıkacaktır. Biraz içerde kaldığı için cadde üstünden veya sokak başından gözükmüyor.

tarihi galatasaray hamamı girişi turnacıbaşı sokak no 24

Hamama girer girmez ilk önce ödeme yapıyorsunuz. Kese-köpük  veya ek olarak masaj seçilebiliyor. Meydanda sizi karşılayan arkadaş ayakkabılarınızı alıyor ve terlik veriyor. Isterseniz bu esnada ayakkabılarınızı boyatabiliyorsunuz. Odalardan sorumlu arkadaş sizi odanıza yönlendiriyor ve peştamelinizi veriyor. Odalar ufak ama işlev olarak yeterli. Peştamelinizi giyip eşyalarınızı oraya bırakıyorsunuz. Odanın anahtarınıda tüm hamam süresince yanınızda taşımanızı istiyorlar.Odalardan ayrılıp tekrar soğukluk (hamam meydanına) bölümüne döndüğünüzde  terlik yerine kullanacağımız takunyalarınız sizi bekliyor. Artık hamama girmeye hazırsınız.

Beğenebileceğin İçerikler

 

II. Beyazıt tarafından yaptırılmış tarihi hamamda bir dönem Galatasaray Liseli ögrencilerin her sabah yatakhanelerden toplanıp topluca hamama sokulduğu söylenmektedir. Girdiğimde ise hiçkimseler yoktu göbek taşında. Koca hamam bomboşdu ve özellikle turistlere hitap eden bu tarihi hamamda son günlerde işler biraz düşükmüş.

Göbek taşında yaklaşık 20 dakika uzanıp terlemeniz gerekiyor. Güzel bir ışıklandırma yapılmış ve müzik yayınıda başarılı ancak galiba haporlerden birinde bir arıza vardı ve biraz cızırtı oluyordu. Ama yine de bu kadar eski bir mekanda, kimlerin buradan gelip geçtiğini düşünmek ve ortamın sadeliği huzur veriyor.Göbek taşında iyice terledikten sonra görevli içeri giriyor ve sizi kurnanın başına davet ediyor. Kurnanın yanında önce kese sonrada köpük yapıyor ve işlem bitiyor. Isterseniz biraz daha kalabilir yada ılıklık kısmına geçerek şok duşunu (su gerçekten çok soğuk) tercih edebilirsiniz. Ilıklık kısmında işiniz bitince sizi karşılayan arkadaşlardan biri geliyor ve peştamelinizin yerine getirdiği havlularla sizi kuruluyor ve sarmalıyor. Özellikle baş havlusunu bir sanat eseri gibi başıma sardıkların belirtmek isterim. Ilıklıktan tekrar hamam meydanına (soğukluk) kısmına geçebilir süsü havuzunun yanında çayınızı içebilirsiniz. Tekrar odalara çıkıyor ve yaklaşık 1 saatte hamam sefanızı bitiriyorsunuz.

 

Beğenebileceğin İçerikler

tarihi galatasaray hamamı soğukluk kısmı

Hamam için güzel bir website hazırlanmış. www.galatasarayhamami.com .Güzel bir site ancak sitedeki çıplak bayan ve erkeklerin birlikte hamam sefası yaptıklarını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bayanların kısmı ve erkeklerin kısmı ayrı. Bu uyanıklığın dağıtılan el broşürlerinde de yapıldığını söylemeliyim. Kese+köpük 75 TL idi. Çıkışta meydancı ve masajcılar için ayrıca bahşiş vermeniz gerekecektir.Hamam akşam saat 22:00 ye kadar açık.

Adres: Turnacıbaşı sok. no:24 Taksim

Tel: 0 212 252 42 42

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler