Anasayfa » Suriye Hikayesi Tiyatroda

Suriye Hikayesi Tiyatroda

Yazar 3noktacom

Sylvia Khoury’nun yazdığı, Tyne Rafeli’nin yönettiği oyun “Power Strip” (Çoklu Priz) Amerika’da ilk gösterimini yaptı.

Power Strip oyunun konusu nedir?

Yasmin isimli genç Suriyeli göçmen, Yunanistan’daki bir göçmen kampında günlerini elektrik prizine bağlı geçirir. Öğrencilik hayatı acımasız iç savaş yüzünden parça parça olmuş bir genç kızdır. Mülteci kampında hayatta kalabilmek için, o güne kadar doğru bildiği ve değer verdiği her şeye ihanet etmesi gerekir.

Oyundan bir sahne; “Yasmin dışarıda uyurken kendisine yaklaşan bir adamla mücadele eder. Onu bıçaklar ve mücadeleyi kazanır. Sonrasında, bıçakladığı adamın yarısını yine o diker”

Beğenebileceğin İçerikler

Milyonlarca Suriyelinin yaşadığı Türkiye’de, sanat aktiviteleri kullanılarak Suriyelilerin yaşadıkları için farkındalık yaratılıyor mu?

Üstteki haberi okuyana kadar bu tür bir soruyu düşünmemiştim. Hiç şüphesiz, Suriye vatandaşlarının yaşadığı sıkıntılı süreci anlatan, Türkiye çapında vurucu ya da ses getiren bir opera, bir tiyatro veya meşhur yazarlarımıza ait bir edebi esere rastlayamadım. Bazı şehirlerde göç temalı sergiler bazı üniversitelerde bir kısım aktivitelerin yapıldığını öğrendim. Bunlardan biri de Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü’nün desteklediği, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nin düzenlediği tiyatro. Türk ve Suriyeli gençleri kaynaştırmayı, aralarındaki iletişimi güçlendirmeyi hedefleyen bu tiyatro, GÖÇ’erken” isimli oyunu Türkçe ve Arapça sahneliyor. Oyun, göç etmenin tarihin en önemli unsurlarından biri olduğunu ve kimlikleri oluşturduğunu absürt-komedi şeklinde ele alıyor. Türk ve Suriyeli 16 gençten oluşan tiyatro grubu, ilk oyunlarını Gaziantep’te sergiledi.

Sylvia Khoury kimdir?

New York doğumlu, Fransız ve Lübnanlı anne-babadan doğma oyun yazarıdır.

Beğenebileceğin İçerikler

Suriye İç Savaşı nedir?

Mart 2011 yılından beri devam eden iç savaşta, yüz binlerce insan hayatını kaybetti, 5,5 milyondan fazla insan başka ülkelere sığındı.

Beğenebileceğin İçerikler