Sahne Sanatlarında Yeni Sezon ve Suretler Bruce Willis

Bruce Willis’in “Suretler (Surrogates)” isimli yeni filmiyle sinemalar için yeni sezonun açıldığını düşünüyorum. Ekim ayı ile birlikte sahne sanatları için de (tiyatro, opera,konser) mevsim başlamış oluyor. Sinemada aksiyon ve heyecanı tercih edenlerin sezona “Suretler” ile başlamasını öneririm.
Suretler :
“Suretler” baştan sona sürekleyici ve izleyici hiç sıkmayan bir film olmuş. Geleceğin yaşamını, insan psikolojisi ve teknoloji çercevesinde yorumlayan bu filmde, robotlar dışındaki unsurların (ev-araba-ofis ortamı vb.) gelişen teknolojiye paralel olarak hiç değişikliğe ugramamış olması biraz garip olmuş. Filmin toplam süresi 88 dk. Izlemeye deger bir film.

Tiyatro :
Devlet Tiyatroları 1 Ekim Perşembe günü perdelerini açıyor. Ilk hafta Şişli Cevahir Sahnesi nde “Iki Çarpı Iki” oyunu sahnelenecek. ( detaylar )

Istanbul Şehir Tiyatroları da 1 Ekim de başlıyor. “Coriolanus” dışındaki tüm oyunları tavsiye ederim. ( detaylar )

Tiyatro Kedi, yeni sezona çok hızlı bir giriş yapıyor ve önemli şehirlerde performanslarına devam ediyor. ( detaylar )

Tiyatro Kare, 18.sezonuna “Bu da Benim Ailem” komedisi ile merhaba diyor. Metin Serezli ve Suna Keskin nin yer aldıgı oyun ve tiyatonun programı; ( detaylar )

Opera/Bale :
Devlet Opera Balesinin (Istanbul) geçen sezonki en güzel performanalarından olan “La Traviata” operasını izleyemenler, Ekim ayında Süreyya operasını ziyaret etmeliler. ( detaylar )

Klasik Müzik :
Önümüzdeki hafta Cuma (02.10.2009) St.Antuan kilisesindeki ilk konserle birlikte Istanbul’da Bach günleri başlıyor. Konserler genelde St. Antuan (Beyoglu) kilisesinde olacak. Bunun yanında Aya Irını, Sirkeci Garı ve Sabancı müzesinde de birer konser düzenlenecek. ( detaylar )

Istanbul Devlet Senfoni orkestrası, AKM tadilatta oldugu için konser sezonuna “Aya Irini” de merhaba diyecek. 9 Ekim’deki ilk konserde Beethoven ve Mendhelsson çalınacak ( detaylar )

Borusan Filarmoni orkestrası ilk konserini 15 Ekim’de Lütfi Kırdar salonunda verecek. ( detaylar )

Akbank Oda Orkestrası konserleri Kasım ayında başlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.