Anasayfa » “Şantaj” filmi, sinema salonlarından

“Şantaj” filmi, sinema salonlarından

Yazar 3noktacom

Robert De Niro gibi bir ustanın oynadığı bir filmin iyi olacağını düşünerek Şantaj (orjinal ismi, Stone) filmine gözü kapalı giderseniz ne yazık ki ciddi bir hata yaparsınız. Yönetmen John Curran bu kadar kötü bir senaryoya film çekmeyi nasıl başarmış anlayamadım.

Tahliye işlerine bakan orta yaşını aşmış memur (Robert De Niro) , tahliye talep eden mahkum (Edward Norton) ile görüşmelere başlar. Memurun cinsel zaafını hisseden mahkum, güzel karısını (Milla Jovovich) memuru ikna etmek için yönlendirir. Konu zaten basit ama senaryoya da derinlik katılamamış. Filmi yarısında terk ettim, yani nasıl sonuçladığını bilmiyorum ve merak da etmiyorum.

Izlediğim dakikaya kadar en çok ilgimi çeken sahne ise, hapishane kütüphanesinde din ile ilgili kitapları karıştıran mahkumun, “Zukangor” isimli broşürü alması ve okumasıydı. Işık ve sesin dini olarak adlandırılan Zukangor , senarist tarafından uydurulmuş yeni bir din. Bu uydurma dinin felsefesini şöyle özetleyebilirim; tanrı sesler aracılığıyla sizinle temasa geçebilir ama insanın bir diyapazon (akort aleti) gibi tanrıyla aynı frekansı tutturması gerekir.

Beğenebileceğin İçerikler