Anasayfa » Sakallı Cecilia

Sakallı Cecilia

Yazar 3noktacom

Dünyaca ünlü soprano Cecilia Bartoli, sivri tırnakları, çıplak omuzları ve çarpıcı sakalı ile yeni çıkan albümünün kapağında. Istanbul opera izleyicisi “sakallı” bayan sanatçıya yabancı değil. En son Stravinsky’nin “Rake’s Progress” “Hovardanın Sonu” isimli operada “Baba the Turk” karakterinde sakallı soprano sahnedeydi.

Cecilia Bartoli’nin yeni albümünün içeriği nedir?

Bartoli bu albümü, barok dönemin meşhur kastrato*(hadım edilmiş) opera sanatçısı Farinelli’ye ve ona yazılmış olan müziğe adar. 18. yüzyıl aryaları ile dolu bu albümün adı da “Farinelli” dir.

Farinelli kimdir?

Beğenebileceğin İçerikler

Asıl adı Carlo Broschi’dir. Kadınların opera sahnesine çıkmasının yasak olduğu yıllarda, erkek çocuklar küçük yaşta hadım edilir, seslerinin tiz ve çocuksu kalması sağlanır. Dinleyenlerde farklı bir duygu oluşturan sesi, yakışıklılığı ile o dönemin (1724-1737) en önemli ve meşhur sanatçısı olur.

Cecilia Bartoli kimdir?

İtalyan soprano, sesinin uygun olduğunu düşünerek, barok operalarını başarıyla seslendirir. Grammy ödülü alır. Özellikle Rossini’nin “non piu mesta” isimli aryası ile ünlenir. Bu arya ile ilgili detaylı bilgiler “Hayal Melodileri-Operaya Yolculuk” isimli kitapta bulunabilir. Bu eserin Cecilia Bartoli tarafından sahnelenmesini aşağıda izleyebilirsiniz;

Beğenebileceğin İçerikler

Beğenebileceğin İçerikler