Anasayfa » “Şahane Hayat” Müzikal Oluyor. Yaş 77 ama iş bitmedi!

“Şahane Hayat” Müzikal Oluyor. Yaş 77 ama iş bitmedi!

Yazar 3noktacom

The Beatles Grubu’nun üyelerinden Paul McCartney yeni bir müzikal hazırlıyor. McCartney, 1946 yapımı Frank Capra filmi ‘It’s A Wonderful Life’ı, bir müzikal olarak tiyatro sahnesine uyarlıyor. Müzikalin ilk gösteriminin 2020’nin sonlarında İngiltere’de yapılması planlanıyor.

“It’s A Wonderful Life” Filminin Konusu Nedir?

Türkçe’ye “Şahane Hayat” şeklinde çevrilen filmde, iş insanı George Bailey üst üste gelen olaylar yüzünden intiharın eşiğine gelmiştir. Köprüye çıkar ve kendisini atmak üzeredir. Tam bu sırada Clarence adlı “koruyucu melek” belirir. Clarence, George’u intihar düşüncesinden vazgeçirmek için, ona bir oyun oynamaya karar verir. Bu oyunda George eski hayatına geri dönecek ve hayatındaki insanlarla hiç tanışmamış olsaydı neler yaşayacağını görecektir. Bu sıradışı deneyim sonucunda George, iyi niyetinden dolayı ne kadar çok insana yardım ettiğini anlar ve hayatının değerinin farkına varır. Kısaca film, ufak dokunuşların hayatları nasıl şekillendirdiğini sorgulatır; “iyilik yapan iyilik bulur” ve “hayat güzeldir”. Amerikan Film Enstitüsü tarafından gelmiş geçmiş en ilham verici film seçilmiştir. Frank Capra’nın yönettiği, James Stewart’ın başrol aldığı bu başyapıt, her yılbaşı gecesi Amerikan televizyonlarında gösterilmektedir.

“It’s A Wonderful Life” filminin süresi ve en meşhur sahnesi nedir?

Beğenebileceğin İçerikler

Filmin süresi yaklaşık 130 dakikadır. Birbirinden güzel sahneleri olsa da belkide “ay” sahnesi içlerinden en kısa ve etkileyici olandır. Bu sahnede George sevgilisine “ay”ı istiyorsa ona verebileceğini hayranlık verici bir tasvirle anlatır.

Ve final sahnesi, izleyenleri farklı duygulara iten unutulmaz final tabi ki en önemli sahnelerden biridir.

“Sıkıntım var hayattan memnun değilim. Ne yapayım? Hangi filmi izleyeyim?”

Böyle bir soruya cevap vermek çok zor olsa da,”It’s A Wonderful Life” yani “Şahane Hayat” filmi, hayatından memnun olmadığını düşünenlere önerilebilecek sıcak ve samimi bir filmdir.

Beğenebileceğin İçerikler

The Beatles kimdir?

“The Beatles” 1960’larda “Rock” müziğiyle ilgileri çeken İngiliz müzik topluluğudur. Paul McCartney ve John Lennon’un başlattıkları (1956) oluşuma, sonraki yıllarda George Harrison, Pete Bert ve Stuart Sutcliff’in de katılmasıyla grup “The Beatles” adını aldı. Kurucuların hepsi Liverpool doğumludur. Çok geçmeden Sutcliff ve Bert ayrıldılar. 1962’de ilk plağını yapan Beatles topluluğu, yoğun ilgi üzerine çok sayıda plak yayımladı. Avrupa ve Amerika’da konserler verdiler ve milyonlarca hayranları oldu. Beatlemania (Beatles çılgınlığı) denilen bu tutku, topluluğu yeni arayışlara yöneltti. İki filmde de rol alan topluluk 1971’de dağıldı.

Paul McCartney kimdir?

Liverpool İngilitere doğumlu rock efsanesi McCartney, “The Beatles” grubu dağıldıktan sonra da kariyerine devam eder. 2019 yılında 77yaşına girmiş olmasına rağmen üretmeye devam etmektedir. Müzikal projesi de bu üreticiliğine bir örnektir.

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler