Anasayfa » Robot Şef Alter 3

Robot Şef Alter 3

Yazar 3noktacom

“Ürkütücü Güzellik” isimli gösteriside orkestrayı yapay zeka yönetiyor. Daha önce Japonya ve Avustralya’da yapılan gösteri bu defada Birleşik Arap Emirlikleri’nde sahnelendi.

Eserin bestesi Keiichiro Shibuya tarafından yapılmış. Besteci bu parçanın yaratım sürecinde muhtelif şair ve yazarlardan esinlendiğini söylüyor. Eser teknoloji, doğa ve insan hayatının etkileşimini incelemeyi amaçlıyor.

Alter 3 isimli robot şef, orkestra, ses seviyesi ve tempoyu yönetip şarkı söylüyor, ayrıca eserdeki elektronik enstrümanlarını kontrol ediyor. Robotun elleri ve yüzü insan şeklinde tasarlanmış. 2017 senesinde ilk prototip ile başlanan Alter 3 robotu, Osaka ve Tokyo Üniversitesi’nin ortak çalışması. Besteci Shibuya, Warner Music Japonya birimiyle ortak çalışarak Alter 3 için özel bir yazılım geliştirirler.

İlk robot şef Asimo nerede?

Beğenebileceğin İçerikler

Honda tarafından insanlığa yardımcı olmak için 1986 yılında geliştirilen Asimo, 2008 yılında New York’da bir konseri “robot şef” olarak yönetir. Türkiye’ye de getirilen robot, teknolojinin gelişimi ile birlikte nispeten yavaş kalır. Bugün, Honda Asimo hasta bakım hizmetlerinde kullanılan ve hemşirelere yardımcı olan bir robottur.

Beğenebileceğin İçerikler