Ralph LaurenPandora Australia Pink Pony Fund company plans to open a tribute to Breast Cancer Awareness Month,Pandora Canada the inspiration comes from the challenges of the program this summer ALS ice bucket,Ralph Lauren Outlet and Women's Wear Daily reported. Brand Share this news to social media.Ralph Lauren Australia "Ralph Lauren through #PinkPonyPromise, Ralph Lauren Canadaexpressing his personal commitment to cancer, from October 1 to 31,Burberry Outlet each posted to Instagram, Twitter or RalphLauren.com/PinkPonyPromise attach # PinkPonyPromise tag photos,Cheap Tiffany SaleRalph Lauren pink Pony Tiffany Sale UKFund Foundation will donate $ 10 tohttp://www.courtterrace.com.au the cause of cancer-related. "" We have been using social media to promote the public welfare. Cheap Pandora Charms"target event is to raise $ 1 million in donations in a few days among the attempt by brand push to make the process as simple as possible, participants only need to write their commitment to a piece of paper to hold it to take pictures,cheap pandora the program will be able to proceed,michael kors bags outlet "Lauren shared with Women's Wear Daily.

Puskin (2) Я Вас Любил, ya vas lubil, sizi sevdim

Anadili Rusca olan ve biraz Rus dili edebiyatıyla ilgilenmiş herkesin bildiği özellikle bayanlar tarafından çok sevilen Puşkin’in şiiri. Altta orjinal rusca metni ve kendimce yazdığım türkçe telaffuzunu ve şiirin Türkçe anlamını bulabilirsiniz.

Я вас любил: любовь еще, быть может,
В душе моей угасла не совсем;
Но пусть она вас больше не тревожит;
Я не хочу печалить вас ничем.

Я вас любил безмолвно, безнадежно,
То робостью, то ревностью томим;
Я вас любил так искренно, так нежно,
Как дай вам бог любимой быть другим.
————————————–
ya vas lubil lubov yışö bıt mojit
düşe mayey ugasla ne savsem
no pust ana vas bolşe ne trevojit
ya ne haçu peçalit vas niçem

ya vas lubil bezmolna beznadejna
ta rogostyu ta revnostyu tamim
ya vas lubil tak iskrinna tak nejna
kak day vam bog lubimay bıt drugim
———————————
Sizi sevdim: bu aşk belki,
Ruhumda sönmedi daha;
Ama o sizi rahatsız etmesin artık;
Hiç birşeyle üzmek istemiyorum sizi.

Sizi sevdim sesizce ve ümitsizce,
Kah çekingen,kah azap çekerek kıskançlıktan;
Sizi sevdim öylesine içten, öylesine şevkatle
Allah sizi böyle sevdirsin bir başkası tarafından.

Puşkin, şiirin altına sadece 1829 tarihini atmış ve şiir ilk defa 1830 yılında yayınlanmış. Güzel bir şiiri okurken, şairin bu dizeleri hangi duygular içinde ve nasıl bir ortamda yazdıgını hayal etmeye çalışırım. Böylelikle şiir bir kat daha güzelleşir kendi kendine.

Birçok Rus kaynakları, bu şiirin Puşkin tarafından eşi Natalya’ya değil de, Anna Olenina’ya yazıldıgını iddia etmektedir. Anna Olenina, sanat akademisi başkanının çok kültürlü kızıydı. Puskin, Anna ya evlenme teklif etmiş ama reddedilmiştir.Bu şiirin, red edilmiş aşığın ruh haliyle yazıldıgı söylenmektedir.
anna_olenina_by_kiprensky

Puskin’in Anna Olenina tarafından red edilmesinin hikayesi ise biraz ilginçtir. Anna tüm yakınlarını ve arkadaşlarını, Puskin’in evlenme teklifini açıklamak için evine davet eder. Herkes davete gelmiştir ama tek gelmeyen müstakbel damat Puskin dir. Davete çok geç gelen Puskin’i, Anna’nın annesi karşılamış ve kızının eski sevgilisi nedeniyle hayal kırıklıgı yaşadıgını, evliliğe hazır olmadıgını ifade edip, nazikçe Puskin’i ugurlamıştır.

Yazıcı Dostu Yazıcı Dostu

1 Yorum Var

  1. Çok güzel harika olmuş.

“Puskin (2) Я Вас Любил, ya vas lubil, sizi sevdim” yazısını yorumla;