Anasayfa » Pop Art’ın Babası

Pop Art’ın Babası

Yazar 3noktacom

Tate Modern Sanat Galerisi’ndeki Andy Warhol sergisinde, pop art ilahı olarak bilinen sanatçının İngiltere’de daha önce hiç görülmemiş eserleri var. Sergi 6 Eylül 2020 tarihine kadar gezilebilecek.

Andy Warhol kimdir?

Andy Warhol 1928’de Pensilvanya Amerika’da doğar. Slovak inşaat işçisi babasının vefatı sonrası yoksulluk içinde yaşar. 1949’da New York’a yerleşir. Reklam çizimleri yaparak çalışma hayatına başlar, kısa süre sonra ‘pop art’ adı verilen bir akım başlatır ve Amerikan kültürünün çizimlerini tamamen değiştirir. Utangaç, eşcinsel bir adamdır. New York gece alemleri ve bütün sosyete aktivitelerine katılır. Here gece o bar senin bu bar benim gezer. bu süreçte modern sanata köklü değişimler getirir.

3 haziran 1968 tarihinde göğsünden üç kurşun ile vurulur. Biyolojik olarak öldüğü açıklanır ama başarılı bir operasyonla hayata döndürülür. Bu olaydan sonra da çalışmalarına devam eder ve 1987 yılında ölür. Eserlerinde kullandığı popüler isimler gibi bir pop ikonu haline gelmiştir. Vuruluşunu konu alan “I Shot and Warhol” isimli film Mary Harron tarafından yönetilmiştir.

16 mm lik filmleri, tv reklamları, fotoğraf, kitap kapağı, karton kutu ve afiş çalışmaları vardır. Büyütülmüş kumaşları ipek kumaşa aktarıp, daha sonra ise bunu tuvale yerleştirip, mürekkeple resim yapma tekniğinin öncüsü olur. Eğlenceli ve renkli çalışmalarıyla insanları şaşırtır ve resmi sevdirir.

Beğenebileceğin İçerikler

Andy Warhol’un en ünlü eseri nedir?

Birçok eseri arasında en ünlu calışması Marilyn Monroe vesikalıklarını bir araya koyduğu çalışmasıdır. Seride resmettiği Marilyn Monroe portresi için 1953’te aktrisin yer aldığı Niagara filmi çekimleri sırasında Gene Kornman tarafından çekilen fotoğraftan esinlendi. Serigrafi tekniğiyle, 20’den fazla kopya halinde bir araya getirilen Marilyn diptiğinde, Warhol görseli tekrarlayarak ünlü yıldızın basında sürekli yer alan varlığını anımsatıyor; canlı renklerle siyah ve beyazın oluşturduğu kontrast, Monroe’nun ölümlüğünü simgeliyordu.

Andy Warhol’den sözler;

”Amerikalılar hayatta 3 şeyi parayla almanın derdindedir; parayı, insanları, ve ülkeleri. Avrupalılar ticareti severler, alıp satıp, tekrar alırlar. Amerikalılar ise alırlar ama satmazlar. en fazla atarlar”

“Think rich, look poor” yani “zengin düşün, fakir görün”

“Gün gelecek, herkes 15 dakikalığına da olsa ünlü olacak”

Beğenebileceğin İçerikler

“Benim yaptığım iş dolu olanı boşaltmak, boş olanı doldurmak”

” Bir şeyin söylemesi gereken ne kadar azsa; o şeyin o kadar mükemmel olduğunu düşünüyorum”

Coca Cola ile ilgili; “… Amerika ile ilgili en harika şey varlıklı ve yoksulun özünde aynı şeyleri tüketebilme geleneğini başlatmış olmasıdır. Düşünün ki Amerikan Başkanı da, Liz Taylor da ve kim olursanız olun siz de coca cola içiyorsunuz; coca cola coca cola’dır ve ne kadar para öderseniz ödeyin sokakta bir serserinin de içmekte olduğu daha iyi bir cola yoktur. Bütün coca cola’lar aynıdır ve bütün coca cola’lar iyidir. Liz taylor da Amerikan Başkanı da sokaktaki serseri de bunu bilir … “

32 milyon dolara satılan “1 dolar tablosu”, Andy Warhol


Beğenebileceğin İçerikler

Sergide neler var?

Sergide Coca-Cola, Campbell’s Çorba, Marilyn Monroe, ‘Bayanlar Baylar’ serisinden 25 eseri (zenci ve latin eşcinseller, transseksüeller ve kadın elbiseli eşcinselleri resmettiği serisi) sergleniyor. Ziyaretçiler ayrıca ‘Gümüş Bulutlar’ isimli havada asılı eseriyle oynayabilecek ve ‘Kaçınılmaz Patlayan Plastik’ eserini rengarenk bir multimedya ortamında görebilecekler.

Pop Art nedir?

Pop Art, “popüler sanatın” kısaltılmış adıdır. 1950’lerde, özellikle ABD ve İngiltere’de soyut dışavurumculuğa tepki gösteren genç sanatçıların 1960’larda bir akım haline getirdikleri sanat türüdür. İngiltere ve ABD’de değişik koşullarda ve birbirinden bağımsız olarak ortaya çıkmıştır. Bu akım sanatçıları, endüstri ürünü artıklarından gazete parçalarına kadar her şeyi ve hazır doğa nesnelerini sanat eseri olarak sunmuşlardır.

Tate Modern Sanat Galerisi hakkında

Londra’da Thames kıyısı yanındaki bu büyük sanat merkezine bazı özel sergiler dışında giriş ücretsizdir. web sitesi

Beğenebileceğin İçerikler

Beğenebileceğin İçerikler