Anasayfa » Pompei’de Gladyatör Freski

Pompei’de Gladyatör Freski

Yazar 3noktacom

Pompei’de iki gladyatörü gösteren bir fresk bulundu. İki gladyatörün mücadelesi sırasında, gladyatörlerin biri kalkanı elinde kısa kılıcını kullanıyor, diğeri ise kalkanını düşürmüş ve biraz korkak bir durumda gösteriliyor. Her ikisinin de kafalarında benzer kask ve kıyafetler var. Mağlup gladyatörün bileğinde ve göğsündeki yaralar sonderece gerçekçi gösterilmiş.

1,5 metre genişliğindeki fresk, bir bodrum katta, tahminen dükkan olarak hizmet veren bir mekanda bulunuyor. Belli ki bu mekan gladyatörler tarafından sıkça ziyaret edilen bir yer ve yakındaki taverna ve randevu evine de çok yakın bir konumda.

Pompei’de ne oldu?

Pompei, Roma İmparatorluğu’nun en önemli şehirlerinden biridir. Hemen altına kurulduğu Vezüv Yanardağı’nın bir anda faaliyete geçmesiyle tarihten silinip yok olur. (M.S. 79) Şehir sakinleri ne olduklarını bile anlamadan kendilerini lavlar içine bulur. Bu ani lav akını sebebiyle, kalıntılar oldukça iyi korunur ve şehrin birçok bölümü lav tabakasının altından bozulmadan çıkarılabilir. Hatta bazı insanların etraflarındaki volkanik toz ve çamur sertleşip vücutları çevresinde kalıp oluşturur, bu insan heykelleri Pompei müzesinde görülebilir.

Beğenebileceğin İçerikler

Pompei 15000 kişilik canlı bir ticaret ve eğlence merkezidir. Şarap, üzüm, balık ve yünlü giysi temel geçim kaynağıdır. Çok zengin bir şehir olan Pompei’de, havuzlu villar, özel yapılmış yemek salonları, fırınlar, hanlar, hamamlar görülebilir. O dönemde Pompei’de randevu evleri de çoktur. Yerdeki bazı taşlara randevu evini işaret eden cinsel organlar, verilen hizmetlerin anlatıldığı freskler görülebilir. Bazıları, Tanrı’nın insanları bu nedenle lav ile cezalandırdığını iddia eder.

Melbourne Müzesi tarafından hazırlatılan animasyon. Vezüv Yanardağı tarafından Pompei şehrinin yok edilişi.

Pompei nerede?

Pompei, Vezüv Dağı eteklerinde, İtalya’nın Napoli şehrine 20 kilometre mesafede yer alır.

Fresk nedir?

Beğenebileceğin İçerikler

Yaş sıva üzerine yapılan tüm duvar resimlere verilen ad. Bu resim tekniği eski Mısır döneminde ortaya çıkar ve devamında Roma İmparatorluğu’nda çok görülen bir yapı süsleme sanatı tarzı olur. Hristiyanlık döneminde gelişir, özellikle kiliselerde yaygın kullanılır.

Beğenebileceğin İçerikler