Anasayfa » Modigliani ve Picasso’yu Keşfeden Kadın

Modigliani ve Picasso’yu Keşfeden Kadın

Yazar 3noktacom

Berthe Weill’e babasından 4.000 frank kalmıştı. Evlenmek için paraya ihtiyacı olsa da ,bu paranın bir kuruşunu bile harcamak istemedi. 36 yaşındaki kadının yapacak daha önemli işleri vardı. Bir sanat galerisi açtı, tanımadığı Pablo isimli bir genç İspanyol’un suluboya eserlerini aldı. Amacı ‘gençlik için bir mekan’ oluşturmak ve çok yeni olan 20. yüzyıl modern sanatını desteklemekti. Modern sanat aşığıydı ve tanınmadık birçok sanatçının eserleriyle risk aldı. Picasso’nun birçok eserini alıp sattı.

Sonrasında Matisse eserlerini alıp satmaya başladı. Başka hiçbir sanat galerisi sahibinin risk almak istemediği 400’den fazla efsane sanatçının eserlerini sergiledi. 1917’de Amedeo Modigliani sergisi açtığında polis erotik nü çalışmalarını galerinin vitrininde gördü ve bunların kaldırılmasını emretti. Weill emre uymadı ve karakola götürüldü.

1917 yılında Weill’in Sanat Galerisi’nde Modigliani sergi afişi.

40 yıllık kariyeri boyunca birçok kadın sanatçıya da fırsat verdi. Yüzlerce kişiyi meşhur etti, 1941 senesinde Yahudi düşmanlığından dolayı galerisini kapatmak zorunda kaldı. Kapattığında sayısız sergiye imza atmıştı. Meşhur ettiği sanatçıların hepsi onu terkedip daha tanınmış galericilere gittiler. Onun işi keşfetmekti. 2022’de Montreal Güzel Sanatlar Müzesinde ‘Berthe Weill Sergisi’ açılacak, sergide galerisinde sergilenmiş 80 eser yeralacak.

İkinci Dünya Savaşında bütün varlığını saklanmak için kullanan Weill savaş sonunda beş kuruşsuz kalmıştı. Birçok sanatçı ve galerici bir sergi açıp 80 eser bağışladılar ve satışlardan elde edilen gelirleri ona verdiler. Bu olaydan 5 sene sonra hayata gözlerini yumdu. Son 5 senesini rahat geçirmişti.

Beğenebileceğin İçerikler

Berthe Weill kimdir?

Berthe Weill (1865-1951) Picasso ve Modigliani’yi meşhur eden, Fransız sanat galericisidir.

Amedeo Modigliani kimdir?

Modigliani (1884 – 1920) İtalyan ressam ve heykelcidir. “Kalbini göremezsem gözlerini çizemem” diyerek, bir çok portresinde gözleri çizmez. Ayrıca portrelerinde boynu uzun çeneyi sivri resmeder. Nü eserleri ile tanınır. 24 ocak 1920’de 36 yaşındaykeni Parsi’de yoksullar evinde ölür. Ölümünden bir gün sonra da 8 aylık hamile karısı kendisini evinin penceresinden atarak intihar eder. Döneminin sanatçılarından Picasso ile rekabeti içerisinde ve sefalet içinde yaşar. Ölümünden yıllar sonra “Jeanne’in Tablosu” isimli eseri 40 milyon dolar eder. Başrolünü Andy Garcia’nın oynadığı “Modigliani” isimli filmde hayat hikayesi izlenebilir.

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler