Anasayfa » Şile ve Panorama Restaurant

Şile ve Panorama Restaurant

Yazar 3noktacom

Istanbul-Şile arasında yapımı tamamlanan otoban Şile’ye ulaşımı hayli kolaylaştırmış. Yeşillikler arasından kıvrılarak Şile’ye varıyorsunuz. Hersey yolunda giderse Fatih Sultan Mehmet köprüsünden yaklaşık 50 dk sonra Şile’de olabilirsiniz. 1900 lerde ciddi rum nüfus barındıran Şile (bkz. Mübadele Yunanistan ve Türkiye ortak tarihi) mübadele sonrası kabuk değiştirmiş ve bugün yazları kalabalıklaşan, kışları ise sakin bir tatil beldesi görünümü almıştır.

Şile meydanında haftasonları trafiğe kapatılan şirin bir cadde var. Bu cadde sizi denize götürüyor. Panorama restaurant işte bu caddenin sonunda yer almaktadır. Restauranttan önce cadde üstünde eğer yolunuz Şile’ye düşerse sizinde dikkatinizi çekecegini düşünecegim iki konudan bahsedeceğim.

Hemen caddenin girişinde varlıgıyla yoklugu belli olmayan bir kapı ve yanında ufak bir tabela var. Bu kapıdan geçince hafif dik merdivenler sizi sahile götürüyor. Iste 1932 yılında Şile’yi ziyaret eden Atatürk bu merdivenleri kullanarak Istanbul’a dönmüş. Tabeladaki yazı ; “İstanbul-Taşdelen yolu ile Şile’ye gelip ziyaretlerde bulunduktan sonra bu yoldan inerek deniz yolu ile tekrar Istanbul’a Söğütlü Yatı ile dönmüşledir”

Beğenebileceğin İçerikler

Caddede diğer gözüme çarpan konu “Şile bezi” kullanılarak yapılmış ürünlerden satan dükkanlardı. Şile bezini diğer bezlerden ayıran en önemli özellik kumaşın uzun Şile sahillerinde kurutulması, Karadenizden gelen tuzlu rüzgarlarla kumaşın farklı özellikler kazanmasıymış. Günümüzde bu sistemin ne kadar uygulandıgını bilmek zor ama Şile bezi kullanılarak yapılmış gömlekler ve kıyafetler çok şık gözüküyorlardı.

Not: Ayrıca Türkiye’nin en büyük deniz Feneri Şile de.1859’da inşa edilmiş bu feneri görmek kısmet olmadı ama siz giderseniz görmeden dönmeyin.

Beğenebileceğin İçerikler

Caddenin sonuna geldiğimizde deniz ve Panorama restaurant sizi karşılıyor. Adına uygun olarak çok güzel bir manzara var. Eski bir restaurant oldugunu anlamak zor değil çok bakımlı değil, biraz salaş görünümde. Martı seslerine Zeki Müren’in güzel şarkıları karışınca(her zaman onu çalmayacaklardır elbette), Karadeniz ve Şile gözünüze birkat daha güzel geliyor. Yogurt ve salata çok başarılıydı. Servisinde gayet iyi oldugunu belirtmeliyim.

Fiyatlar : Kişibaşı ortalama 20-25 TL
Adres: Üsküdar Cd. Çekekler Yolu No:8 Şile
Tel: 0 216 712 19 00- 712 18 40
Web: www.panoramarestaurant.com.tr