Anasayfa » Pakistan Süsleme Sanatı

Pakistan Süsleme Sanatı

Yazar 3noktacom

Pakistan’ın ünlü kamyon süsleme sanatı gökyüzüne taşındı. Bir uçuş akademisi iki kişilik Cessna tipi uçağı bu renkli süsleme sanatıyla yeniledi. Ayrıntılı ve gösterişli motiflerle Pakistan kamyon sanatı, yurtdışındaki bazı sergilere de ilham verdi. Hatta bu tür çalışmalar, Pakistan’ın son yıllarda en çok bilinen kültürel ihracatlarından biri haline geldi. Örneğin UNESCO, kuzeybatıdaki Khyber Pakhtunkhwa eyaletinde kız çocuklarının eğitimini desteklemek için yerel temalarla harmanlanmış kamyon sanatını kullanıyor. Uçağı boyayan sanatçı Haider Ali “Dünya kamyon süsleme sanatımıza aşina; şimdi bu uçakla renklerimiz gökyüzünde de olacak.”

Pakistan ve Kamyon Süsleme Sanatı

Paksitan’daki rengarenk kamyonlar, “çello” ya da “şıngırdayan sanat” olarak bilinen süslemeler yapılmadan işe başlamıyor. Bazı şoförler bu süslemelerin kamyonun “sigortası” anlamına geldiğini ifade ediyor; “Bu desenler uğur getiriyor”

Pakistan’ın çeşitli şehirlerinde hediyelik eşya dükkanlarında süslü kamyonların minyatürleri satılıyor. sadece şoförler değil, aileler de evlerindeki eşyalarda da benzer desenler kullanıyor.

Kamyon sahipleri, söz konusu süslemeleri yaptırmak için bin ila 4 bin dolar harcama yapıyor. Süslemelerde kamyonların dışı kadar içine de önem veriliyor.

Beğenebileceğin İçerikler

Türkiye’de Benzer Süsleme Sanatları

Kamyon ve otobüslerde olmasa da buna benzer süsleme örnekleri ülkemizde at arabalarında ve sandıklarda görülmüştür.

Beğenebileceğin İçerikler