Ottoman Restaurant yada Restoran

Restaurant mı restoran mı? Imla kılavuzunda cevap net bir şekilde yazıyor; doğrusu “restoran”. Ancak internette gerek arama motorlarında gerekse firmaların isimlerinde karşıma “restaurant” ifadesi çıkıyor. Bu nedenle şimdilik her iki terimide kullanmaya devam edeceğim.

Ottoman restaurant, kendisi Gaziantepli eşi Antakyalı bir girişimcinin kurduğu bir restoran zinciri. Istanbul’da ilk şubelerini Haliç kıyısında açıyorlar, bugün ise birçok alışveriş merkezinde şubeleri bulunuyor. Ümraniye Meydan alışveriş merkezindeki Ottoman restoran da bunlardan biri.

Masaların arası geniş ve garson arkadaşların servisi gayet iyi. Ancak ortam biraz havasız kalmış gibiydi. Gavurdağı salatası taze cevizli ve kıvamında nar ekşili hazırlanmış.

Yuvalama Gaziantep’in meşhur çorbası. Bir diğer ismi de düğün çorbası. Ayrıca bayram sabahlarında tüm Anteplilerin sofrasında eksik olmazmış. Tadı biraz yoğurtlu yayla çorbasını andırıyor ama daha doyurucu olduğu kesin. Yuvalama çorbası, yoğurt, nohut, ince bulgur ve biraz da et ile hazırlanan güzel bir başlangıç.

Kilis kebabı özel kıymalı eti ve bol patlıcanıyla, patlıcan sevenlere önerilebilir. Menüdeki tanımı; mangalda tavlanmış patlıcanlı, kıyma kebabı tencerede domatesle pişirilmiş.

Yöresel tadları bulabileceğimiz bu tür restoranların artmasını diliyorum.

Fiyat: Salata 8,5 TL, Çorba 9 TL, Ana Yemek 12-15 TL
Tel: 0 216 365 57 57
Web: www.ottomanrestoran.com

Yazıcı Dostu Yazıcı Dostu

“Ottoman Restaurant yada Restoran” yazısını yorumla;