Anasayfa » Koronavirüs Operası “Covid Fan Tutte”

Koronavirüs Operası “Covid Fan Tutte”

Yazar 3noktacom

Koronavirüs konulu yeni opera “Covid Fan Tutte” Finlandiya’da sahnelendi. Operanın en tartışmalı konularından biri günümüzün politik, sportif, kültürel güncel olaylarını yansıtan yeni operaların ortaya çıkmamasıdır. İnsanlar eski eserlerin sahnelenmesini takip etseler de, kendilerinin yaşamış oldukları olaylardan yola çıkan yeni operalara daha fazla ilgi gösterecektir.

Yeni opera ise herkesin gündemindeki bir konuyu, koronavirüsü anlatıyor. Sözler (libretto) kadın gazeteci Minna Lindgren tarafında Fince yazılmış. Müzik ise Mozart’ın meşhur operası Cosi Fan Tutte (Bütün Kadınlar Bunu Yapar) den alınmış.

Covid fan tutte operasında dezenfektan şişeleri, havlu, diş fırçası ve temizlik ürünleriyle sahne açılıyor. Sanatçılar ellerini dezenfektanla temizliyor.  Sahneye dev boyutta cep telefonunda Mozart’ın meşhur resmi konulmuş. Sahnedeki üç erkek dişlerini fırçalarken dev cep telefonunda kendi sosyal medya hesaplarına bakıyorlar. Çin’den tuhaf bir haber geldiğini anlıyoruz. Bir yarasanın varlığından, durumun kötülüğünden bahseden bu haberlere inanmıyorlar. Finlandiya’ya virüs gelmeyecektir.

1790 yılında, yani tam 230 yıl önce ilk sahnelemesi yapılan Cosi fan tutte operasında ise 3 erkek bu sahnede kadınların sadakatini tartışır. Finceyi bilmiyoruz ama Mozart’ın muhteşem müziği bize bir gerçeği tekrar hatırlatır. Operada müzik, sözden önce gelir ve müzik insanlara hayal ettirir. Müzik aynıdır ama bir eserde kadınların bağlılığı diğer eserde koronavirüs anlatılmaktadır.

Beğenebileceğin İçerikler
Haber bültenlerinde verilen koronavirüs bilglendirmeleri ve zoom üstünden yapılan görüşmeler yeni opera da unutulmamış.

Helsinki’deki Finlandiya Ulusal Operası’nda sahnelenen iki perdelik ve yaklaşık 90 dakika süren operayı buradan izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/LwNz8C33JOc
Beğenebileceğin İçerikler