Anasayfa » Num Num Restaurant ve Peter Sellers

Num Num Restaurant ve Peter Sellers

Yazar 3noktacom

Meydan alışveriş merkezinde (Ümraniye) yer alan “Num Num” restaurant çalışanlarına “num num nedir?” soruma aldıgım cevap (ufak çocuklar yemek isteklerini nam nam diyerek isterler!) beni tatmin etmedi ve bu ismin nerden gelmiş olabileceğini arastırmaya başladım.
Num num ile ilgili biraz araştırınca, Ingiliz oyuncu Peter Sellers in (1925-1980) başrollerinde oynadıgı Parti (The Party, Blake Edwards,1968) filmine ulastım. Başarısız Hintli sinema oyuncusu Hrundi (Peter Sellers), film setlerinde yaptığı sakarlıklardan sonra film yapımcısı tarafından kovulur. Hatta yapımcı o kadar sinirlenir ki, Hrundi ismini not ederek, bir daha hiç bir yerde çalışmamasını sağlamayı da istemiştir. Ancak, not ettiği kağıt malikanesinde vereceği yemege katılacakların listesidir.
num-num_-party_peter-sellers
Hrundi bu daveti kaçırmaz ve film setinden sonra malikaneyi de karıştırmaya hazırdır. Filmdeki sahnelerden birinde (altta linkini bulabilirsiniz) Hrundi, kafesteki papağanla konusmaya başlar ve meşhur “birdie num num” burada ortaya çıkar. Bu söz papağanın yeminin yer aldıgı kapta yazılıdır ve film boyunca Hrundi tarafından kullanılacaktır.

Num num restaurant ta sadece sıcak çikolata içtim. 3G Turkcell bardağında (bardak altı tabak ve yanında hiç birşey beklemeyin, kaşığı nereye koyacağımı şaşırdım) tatsız birşey getirdiler. Yemekleri ile ilgili yorum yapamayacağım ama menü ingilizce terimlerle ve yüksek fiyatlarla doldurulmuştu. Personelinin dahi anlamını bilmediği bir restaurant ismi oldugundan, ismine uygun herhangi bir konsept çalışma beklemek mümkün değil. Oysaki 2005 yılında Seul Çocuk parkından kaçan fillerin dağıttığı restaurant yenileniyor ve fil konseptiyle fil restaurant olarak yeniden açılıyor. Num num restaurant ise filmde yer alan papağana bile benzemeyen (ne oldugunu anlayamadığım, altta resmi var) bir kuşu kendisine logo yapmak dışında hiç bir konsepti ve özelliği olmayan sıradan bir restaurant olmaktan kurtulamamış.
num-num-restaruant

Beğenebileceğin İçerikler