Anasayfa » Naim’in evi müze olur mu?

Naim’in evi müze olur mu?

Yazar 3noktacom

Ekim ayına az zaman kaldı. “Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” filmi 25 Ekim’de sinema salonlarında gösterilmeye başlanacak ve hiç şüphesiz o günlerde medyada Naim fırtınası esecek. Filmin tartışmalı yapımcısı Mustafa Uslu, “Ayla”, “Müslüm” ve “Çiçero” filmlerinde olduğu gibi meşhur bir ismin hayatını anlatan ticari filmlerine bir yenisini ekliyor. Naim’in sayesinde büyük bir gişe hasılatı alacağı neredeyse kesin olan yapımcı, Naim’in yıkılmak üzere olan evini müze yapmaya çalışanlara destek verecek mi?

Naim’in evi nerede? Müze olacak mı?

Naim’in doğduğu ev Bulgaristan’da Kırcaali ilinin, Momçilgrad (Mestanlı) ilçesinin, Ptiçar (Ahatlı) köyündedir. Ev bakımsızlıktan neredeyse çökecek durumdadır. Bugünlerde, Naim Süleymanoğlu’nun doğduğu evin müze yapılması için bir girişim var. Bulgaristan Safran ve Organik Safran Ürünleri Üreticileri Derneği Başkanı Hasan Tahirov’un başını çektiği “Girişim Komitesi”, şampiyonun evinin aslına uygun restore edilmesi için bağış toplayacak. Evin müze olup olmayacağı henüz belli değil.

Naim Süleymanoğlu kimdir?

Beğenebileceğin İçerikler

Olimpiyat (1988,1992,1996) şampiyonu haltercidir. Naim, Türkiye’ye, güreş dalı dışında olimpiyatlarda ilk altın madalyayı kazandıran sporcudur. Ayrıca 8 kez Dünya Şampiyonu olur, 46 dünya rekoru kırar. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük haltercisidir. Kimsenin yapamadığını yapar ve ağırlığının 3 katından fazlasını kaldırır. Seul 1988 Olimpiyatları’nda, silkmede 60 kg. da yarışırken, 190 kg. kaldırmıştır.

https://www.youtube.com/watch?v=_mBIrC2Eprk
Naim Süleymanoğlu Seul Olimpiyatları’nda. Saatler içinde tam 6 dünya rekoru kırar.

Maalesef, Uluslararası Halter Federasyonu ağırlık sınıflarını tekrar belirlerken, 60 ve 64 kilogram kategorisini kaldırdığı için Naim’in rekorları bugün geçersiz kabul edilir. Dünya rekor listesinde, erkeklerde Naim ya da herhangi bir Türk sporcu olmasa da kadınlarda Nurcan Taylan ismi vardır.

Naim Süleymanoğlu’na neden “cep herkülü” denir?

Kısa boyundan dolayı “cep”, zor hatta imkansız işleri başardığı için “herkül” lakabını alır. 1988 Seul Olimpiyatları’nda, kendi ağırlığının 3 katından fazlasını kaldırmasından dolayı “pocket hercules” (cep herkülü) şeklinde anılmaya başlar.

Beğenebileceğin İçerikler

Mavi halter mayosunun üstündeki ay yıldız ile akıllara kazınan, milyonlarca insanı sevindiren ve gururlandıran Naim, Türkiye’de bir neslin kahramanı olmayı başarır. Efsanenin doğduğu evin müze olarak düzenlenme girişimi başarıya ulaşacak mı zaman gösterecek.

Beğenebileceğin İçerikler