Anasayfa » Milyonlara “Kaz Dağı” mesajı

Milyonlara “Kaz Dağı” mesajı

Yazar 3noktacom

Cuma günü müslümanlar için haftanın en önemli günüdür. Cuma öğle vaktinde milyonlarca insan camilere gider. Katılımcılara hitaben ve kısa süren “cuma hutbesi” de bu buluşmanın en önemli bölümüdür.

Kaz Dağları’nda neler oluyor?

16 Ağustos Cuma, yani dünkü cuma hutbesindeki şu bölüm dikkat çekiciydi. ” …tabiata sorumsuzca müdahale eden, kendi menfaati için ormanları kesen, suyu ve havayı zehirleyen, toprağı kurutan insanoğlu, yeryüzünde dengeleri bozmaktadır.”. Bu bölümü dinleyenler ister istemez günceliğini koruyan Kaz Dağı meselesini hatırladı.

Kaz Dağları’nda durumu özetlersek; Kesilen binlerce ağaçlar var. Ağaçlar kesiliyor çünkü Kanada’lı bir firma o bölgede altın madeni kuruyor, altın arıyor. Konunun iki tarafı var. 1. taraf; “Kanada’lı parayı kazanacak, maddi olarak ülkemizin kazancı yok ya da çok az. Ayrıca ormanlarımızı kaybediyoruz, suyumuz da kirlenecek” derken, 2. taraf ” Burası Kaz Dağları değil. Ayrıca devlet, planlamasını madenin zenginlik durumuna göre değerlendiriyor. Yerin üstü ile yerin altındakini karşılaştırıyor. Hangisi daha kazançlı ise ona göre hareket ediyor” diyor. Galiba eksik olan iletişim. Örnek vermek gerekirse, bugün itibariyle kesilen ağaç sayısı konusunda bile, ki rakam çok net bilinmeli, bilgi kirliliği var. Biraz daha net verilerle, soru işaretleri giderilebilir ve insanlar rahatlatılabilir. Bir hata ya da eksiklik varsa da daha fazla gecikmeden düzeltilmelidir.

Beğenebileceğin İçerikler

Kaz Dağları nerede? Tartışmalı altın madeni Kaz Dağları’nın neresinde?

Kaz Dağları, Çanakkale ve Balıkesir sınırları içinde yer alır. Edremit Körfezi‘nin kuzeyini takiben, kuzey doğu yönünde yaklaşık 70  km. uzunluğundadır. 1994 yılında Milli Park ilan edilmiştir.

Tartışmalı altın madeni, Çanakkale iline bağlı Kirazlı köyü sınırları içinde yer alır. Google maps’e göre bu iki nokta arasında, araba ile 3,5 saatte, yürüyerek 32 saatte ulaşım sağlanabilir.

Ancak belirtmek gerekir ki Kaz Dağları’nın farklı bölgeleriyle Kirazlı arasındaki uzaklıklar birbirinden farklı çıkabilir. Bu bilgiler ile Kirazlı’yı Kaz Dağları ile alakası olmayan bir nokta olarak değerlendirmek pek mümkün değildir. Altın araştırması yapılan o bölgenin genel olarak “Kaz Dağları” değil ama “Kaz Dağları Yöresi” olarak değerlendirilebileceği ifade edilmektedir.

Beğenebileceğin İçerikler

Cuma hutbesi neden önemli?

Cuma namazı’nı anlatan Kur’an daki Cuma Suresi ‘nde özellikle hutbe ile ilgili bir bilgi verilmemektedir. Ancak, bu namazın diğerlerinden ayıran en önemli özelliği hutbenin varlığı olduğu için, cuma hutbesinde katılımcılara verilecek mesajların önemli olduğu düşünülebilir.

Cuma hutbesi tüm Türkiye’de aynı mıdır?

Cuma günü Türkiye’nin çeşitli köşelerindeki camilerde aynı hutbe okunur. Diyanet İşleri Başkanlığın’nca hazırlanan hutbelerle verilmek istenen mesaj, milyonlarca insana ulaşır.

Beğenebileceğin İçerikler

Cuma hutbelerini nereden takip edebilirim?

Camiye gitmeye zamanı veya isteği olmayıp, milyonlarca insana neler iletildiğini, hangi konuların anlatıldığını merak eden varsa, bu siteden cuma hutbelerini takip edebilir. Hutbeler 4 farklı dilde (İngilizce-Almanca-Arapça ve Tükçe) yayımlanır.

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler