Anasayfa » Metal Duvar Heykelleri

Metal Duvar Heykelleri

Yazar 3noktacom

“Nijerya’da küçük bir köyde yaşıyorum. İşlerim New York gibi büyük şehirlerde gösterildiğinde, insanların eserlerimle derinden ilişki kurabildiğini görmek beni şaşırtıyor. Aynı zamanda farklı koşullar ve uzak yerlerdeki insanların bağlantı kurabildiğini ve küçük şeyleri anlamlandırabildiğini görmek beni sevindiriyor”

Yaşayan en tanınmış Afrikalı sanatçılardan El Anatsui’yi anlatan kitap “Heykelin Yeniden Keşfi” yakında çıkıyor. Kitap, sanatçının hayal gücü vizyonuyla ortaya çıkan işlerini geniş bir tarihsel bağlam içinde sanatseverlere sunuyor.

Gana doğumlu sanatçı El Anatsui (1944), 1970’lerin sonlarında pişmiş toprak işlerden başlayarak, heykelin sınırlarını zorlayan çalışmalar yaptı. Takip eden on yıl içinde ahşabı kullanmaya başladı ve denemeye devam etti. Yaşadığı Nijerya da topladığı metal kutu, şişe kapağı ve diğer metal artıkları bakır kablolarla tutturarak alternatif sanat modellerinde arayışını sürdürdü. Nihayet, tekstil benzeri anıtsal metal duvar heykelleri yaratarak, sanat dünyasında metal işlerin gelişmesine öncülük etti.

Beğenebileceğin İçerikler