Anasayfa » Maske Sanatı

Maske Sanatı

Yazar 3noktacom

Aylardır ayrılmaz bir parçamız haline gelen cerrahi maskeler, yerli yabancı birçok sanatçı tarafından tuval olarak da kullanılıyor. Elbet bir gün bu virüs yok olup gidecek ama sanatçıların yaptığı sanat eseri maskeler, tarihe düşülmüş önemli bir not olarak kalacak.

Philadelphia’lı sanatçı Kit Layfield de karmaşık ve fantazi ürünü maskeler tasarlıyor; ağız ve burnu kapatan minik eko sistemler ve minyatür akvaryumlar. Bu sürrealist çizimler sanatçının dijital iklim değişikliğine karşı duyduğu ilgiyi anlatıyor. Sanatçı bir çiçeğin tek başına yaşayamayacağı gibi bir bilginin de internette tek başına var olamayacağına, ancak bir bilgi eko sisteminin parçası olarak var olabileceğine inanıyor. Online bilgi çoğalip sel halini aldıkça, doğru bilginin yanlıştan ayrılması zorlaşıyor. Sanatçı buna örnek olarak, iklim değişikliği ile ilgili dijital bilgi iklimi değişikliğini gösteriyor. Zaman içinde iklim değişikliği verileri çoğalıp, iklimin değiştiği inkar edilemez bir noktaya geldikçe, insanların iklim değişimine olan duyarsızlığının da arttığını düşünüyor.

Sanatçı fantastik unsurlarla dolu çizimler yaparak, insanların çevrelerine ne kadar bağımlı olduğunu göstermeye çalışıyor. Instagram adresi @kitlayfield

Beğenebileceğin İçerikler