Anasayfa » Macar Orkestrasından Ev Hapsindekilere Müzik

Macar Orkestrasından Ev Hapsindekilere Müzik

Yazar 3noktacom

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de sanat faaliyetlerini sürdüren MAV Senfoni Orkestrası, müziği sokaklara taşırken, koranavirüs nedeniyle karantina altında evlerde ve hastanelerde kalmak zorunda olan insanlara müzik ile moral veriyor.

https://www.facebook.com/mavzenekar/videos/216517866336512/

Orkestra şefi Gyorgy Lendvai, “Durum ikinci dünya savaşındaki kadar kötü değil ama insanlar karantina altında ve bunun daha ne kadar süreceğini bilemiyoruz. En azından onlar biraz neşelendirelim” şeklinde konuştu. Orkestra, özel düzenlenen araçla, özellikle huzurevleri ve yaşlıların kaldığı semtlere müzik götürüyor. (REUTERS/Bernadett Szabo)

MAV Senfoni Orkestrası Hakkında

MAV Orkestrası, Macaristan Devlet Demir Yolları (MAV) tarafından 1945 yılında yani tam 75 yıl önce kurulur. Yaklaşık 90 müzisyenlik bir kadroyla çalışmalarını sürdürmektedir. Detaylı bilgi için www.mavzenekar.hu

Beğenebileceğin İçerikler

Senfoni Orkestrası nedir?

Basit olarak senfoni çalmaya yeterli orkestraya senfoni orkestrası denir. Oda orkestrası daha az müzisyen ve çalgı ile neredeyse odada bile sanat yapabilecek orkestralara verilen isimdir. Filarmoni ve Senfoni orkestraları ise 50 den fazla müzisyen ve doğal olarak daha zengin çalgı içeriğine sahiptir. Filarmoni ve Senfoni arasındaki fark, yönetim biçiminden kaynaklanır. Filarmoni “müziği sevenler” anlamına gelir ve bu ismi alan orkestralar genellikle dernekler, organizasyonlar tarafından yönetilir. Senfoni orkestraları ise devlet destekli orkestralardır.

Beğenebileceğin İçerikler