Anasayfa » Leonardo Da Vinci

Leonardo Da Vinci

Yazar 3noktacom

Bilgi paylaştıkca artar; Leonardo Da Vinci’nin hayatı ve en büyük eseri “Son Yemek”…
“Son Yemek”; bir dahinin dehasıdır. Ama önce dahinin hayatı;
The Book of Genius” da (Tony Buzan – Raymond Knee)tarihin en büyük dahileri her yönden incelenmiş ve sıralama şu şekilde yapılmıştır;
10- Albert Einstein…5 – Michelangelo 4 – Wolfgang von Goethe
3 – Mısır piramitlerini inşa edenler 2 – William Shakespeare 
ve tüm zamanların en büyük dahisi LEONARDO DA VİNCİ…

Dünyanın süper gücünün başındaki II. Mehmet, Bizans imparatoruna “Kudretimizin başarabileceği şeyler, sizin muhayyilerinizin sınırları dışındadır” diyerek, dünyanın FATİH’ i olmaya hazırlanırken, tüm zamanların en büyük DAHİ’si, tarih-kültür şehri yaşayan müze Floransa (Firenze)’ da doğalı tam bir sene olmuştu. (1452)
11 kardeşiyle birlikte gürültülü bir evde büyüdü.Küçüklüğünde matematik ve müzikle ilgilendi ama babası onun yeteneğinin sanatta olduğunu  anlayınca onu Verocchio’nun yanına verdi.(yaş 17-1469) Andrea del Verrocchio o dönemde çok tanınıyordu.Bir çok ünlü sanatçı yetiştirmişti. Leonardo orda döküm,maden işlerinin teknik sırlaıinı, resim ve heykeli ögrenecekti.

Bazı kaynaklara göre olaylar cok farklı; Leonardo’nun bu eğitime ihtiyacı olmadığı hatta Verocchio’nun ögrencisinin etkisinde kendi biçimini degiştirdigi de iddia edilmiştir.
Leonardo gençlik yıllarında deli-doluydu.Gençliğinin önemli bir kısmını hayatın tadını çıkartarak geçirdi.Hatta bu uçuk dönemde, 24 yaşındayken Floransa hükümetinin kurulu önünde ters cinsel ilişki iddiası ile yargılandı. Delil yetersizliğinden suçlama düştü.Bu olay Thomas Cowan’ın “Eşcinsel Dahiler” kitabında yer almasına yetmiştir. Hassas bir insan olan Leonardo zor günler geçirdi ve olayı tek cümle ile özetledi ;”Ne kadar hassas olunursa o kadar çok ızdırap çekilir…çok ızdırap!” En yakın zamanda Floransa’ yı terkedecekti…

Bu dönemlerde Osmanlı, Fatih’in idaresinde gittikçe büyüyor ve her tarafa korku salıyordu.Fatih, resim ve sanata olan ilgisini arttırmış ve bunun sonucunda da 1480 de Leonardo nun memleketlisi; Gentile BELLINI saraya çağrılmıştı. Fatih, o sırada İslamın koyduğu yasağa karşın kendi portresini yaptıran ilk müslüman oldu.(1480)

Bu portrenin yapımından 6 ay sonra Fatih, belkide Leonardo’nun Italyasını da fethetmek için yola çıkmışken Gebze de apansızın bir hastalığın ardindan öldü.(1481)

(1482 yaş 30) Leonardo, Floransa’ dan Milano’ ya, Dük Sforza’ nın sarayına gitti. Asker mühendis, mimar, ressam ve heykelci olarak hizmete başladı. Festivaller düzenledi (Copperfield’in herkesi şok eden şovları! Bunların yanında hafif kalırdı!O zaman için; uçan kuşlar,hareketli atlar,sahnede her tarafı kaplayan alevler! Ünü gün geçtikçe arttı…
Leonardo, 30’undan 50’sine kadar geçen sürede mutlu ve varlıklıydı. Binalari resimledi, askeri donanımlar hazırladı…1495-1498 yılları arasında “Son Yemek” yaptı…
10 yıl kadar ugraştığı 7.5 mt yüksekliğinde”Sforza” yı (dev at heykeli) ömrü boyunca bitiremedi.
Bu dev atı görenlerin tek söylediği “Bundan daha güzel ve üstün bir şey olamazdı”olmuştur (Vasari)…1500 de Floransa’ya döndü. Bu dönemlerde Italya karışıktı her tarafta çatuşma ve savaş vardı. 1502-5 arasinda tüm dünyada tanınan büyük eserini yaptı:”La Gioconda-Mona Lisa” hakkında birçok kitaplar yazılmış,yorumlar yapılmıştır.

Leonardo Venedik’e geçti. Dükalığa savaş hazırlıkları ile ilgili projeler sundu.Osmanlı korkusu dahinin savaşı düşünmesine sebep olmuştu.İIk helikopter, ilk tank işleyiş biçimleri,makinalı tüfek,havan topları ve hatta Venedik için denizaltı projesi bile çizdi.Savaş araçlarını”Doğanın başlıca hediyesi olan hürriyetin korunması için” dizayn ettiğini yazmıştır…Tekrar Milano ve sonra Roma ya gitti.Değerli vaktini yolculuklarla harcıyordu…1516 da Vatikan dan aldığı desteği de kaybetmiş ve çok istemesine ragmen bir daha Floransa’ sına dönememiştir.

Yavuz Sultan Selim idaresindeki Osmanlı İmparatorluğu gelişimini sürdürüyor, 1514 Çaldıran zaferi ardından gelen Mısır’in fethi ile topraklar neredeyse iki katına çıkıyordu. Islam’ın kutsal kentlerinin ve emanetlerinin ele geçirilmesi ile artik halifelik de Yavuz Selim’e geçti.

Leonardo’nun dogumuyla aynı zamanlarda, edebiyen Türkler’in eline geçen İstanbul, Dahi ölüme yaklaşırken, artık yalnız Osmanlı’nın değil tüm İslamiyetin başkenti olmuştu…

Hayatının son birkaç yılını Fransa’da geçirdi.Yorulmuştu ama son zamanlarında bile hiç bırakmadığı, öğrenme ve çalışma isteği ile herkesi kendisine hayran bıraktı 2 Mayıs 1519 da, 67 yaşında Fransa Kral’ının kollarında öldü. Son sözlerinde;”Tanrıdan ve insanlardan geride yapılmamış çok şey bıraktığı için”özür dilemiştir.

Hiç kimse bu kadar çok alanda girişimde araştırmada bulunmamıştır…
Sanatçı:Sadece “Son Yemek” ve “Mona Lisa” bile diger harika resimleri
saymayı lüzumsuz kılar…

Mucit: Helikopter,paraşüt,ilk döner sahne(festivallerde kullandı),vinç,vb… Askeri Mühendis: Tank,makineli tüfek,havan topu,denizaltı…

Bilim adamı: insan vücudunun parçalarını kesitler halinde çizen ilk kişi…Rahimdeki bebek, beyin,kalp odacıklar…

Ve herkesten önce “Güneş hareket etmez”;Il sole non si muove” demiştir…

Bu çalışmayı bu satıra kadar okuyanlara Leonardo Usta’nın
bir müjdesi var; “INSANIN BILGISI ARTTIGI ORANDA , SEVGISI DE ÇOGALIR”…

Dahi tamam şimdi sırada dehası;”SON YEMEK”…

 

Beğenebileceğin İçerikler