- 3Nokta – "Bilgi ve Sevgi Paylaştıkça Artar" - http://www.3nokta.com -

Ladokola Restaurant, Larissa Yunanistan

larissa yunanistan [1]

Larissa’nın  Osmanlı dönemindeki ismi “Yenişehir-i Fener”. Kısa süre için şehrin merkezinde dolaşmanız bile, Osmanlı’nın bu şehirde bir hayli eser bıraktığını anlamak için yeterli olacaktır. Eserlerin durumu içler acısı sadece bir camiye biraz özen gösterilmiş ve sarıya boyanmış ama caminin en özel yeri olan minaresi onarılmamış.

Şehir sadece geçmişteki hatıralarıyla Türkiye’ye yakın değil. Türk fubolcusu Tümer Metin’de şehirde yaşıyor ve şehrin takımında futbol oynuyor.  Hızlı araba kullanma tutkusuyla nam yapmış ve birden fazla ciddi trafik kazasına karışmış olmasına rağmen, herkes milli Türk futbolcusu hakkında olumlu konuşuyor ve futbolcuyu gerçekten seviyor.

Ladokola restaurant şehrin merkezinde ve “Lofos Fruriu” olarak adlandırılan ufak tepede yer alıyor. Ladokola, yağlı kağıt anlamına geliyor. Bunun için yunanca bilmeye gerek yok, ilerleyen dakikalarda ne anlama geldiğini yaşayarak anlayabiliyorsunuz. Tabak yok ve tüm ürünler (salata ve sıvı siparişler hariç) bu yağlı kağıtta servis ediliyor.

larissa yunanistan ladokola restaurant yağlı kağıtta yemek sunum [2]

larissa yunanistan ladokola restaurant dış mekan [3]

 

 

 

 

 

 

 

Turistlerin greek salad, yani yunan salatası dediği salatanın asıl ismi koriyadiki salata ( yani köy salatası). Lezzetli salatayla birlikte getirilen psomi (yani ekmek) çok iyi. Servis başarılı, istenen herşey çok hızlı bir şekilde masanızda. Tatlı (panakola) bile kağıtla servis edildi ve belkide restauranttaki en lezzetli yiyeceklerden biriydi.

 

larissa yunanistan ladokola restaurant iç mekan [4]

larissa yunanistan ladokola restaurant yağlı kağıtta tatlı [5]

 

 

 

 

 

 

 

Adres: Paraflesa 24 (Lofos Fruriu)

Tel: 2410 257898

 

Larissa’dan diğer resimler;

 

larissa yunanistan hamam [6]

 

larissa yunanistan osmanlı eserleri [7]