Anasayfa » Kusmuk Sanatı

Kusmuk Sanatı

Yazar 3noktacom

Berlin Bienali’nde, Avustralya doğumlu sanatçı Mai Nguyễn-Long’ un seramik heykelleri ilginç bir karakteri, “Kusmuk Kız” ı tasvir ediyor. Babası Vietnamlı olan sanatçı, geleneksel Vietnam mimarisinden ilham alan şekil ve motiflere sahip kadınsı figürler üretiyor. Figürlerin her biri kusar ve kaidenin etrafına kusmuk izlenimi veren küçük kıvrımlar ve toplar şakacı bir şekilde yerleştirilmiştir. Sanatçı için bu karakter, Vietnam Savaşı’nın “portakal gazı” travmasıyla boğuşmanın bir yoludur. “Kusmuk motifi silinen bir duygudan kaynaklanıyor: konuşacak bir kimliği, dili veya sesi yok”.

Vietnam savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri tarafından kullanılan bu gaz, insanlar üzerinde kas ve kemik bozuklukları, doğumsal anomaliler gibi etkilere sebep olmuştur. Gazın renginin sarı veya turuncu olmamasına karşın, gazların saklandıkları tankların üzeri turuncu çizgiyle işaretlendiği için “Agent Orange” (Portakal Gazı) ismini almıştır.

12’nci kez düzenlenen Berlin Bienali, sömürgecilik, ataerkillik ve kapitalizmin yol açtığı yıkımı konu ediyor. 82 sanatçının katıldığı bienal, 18 Eylül’e kadar devam edecek.

@mainguyenlong @berlinbiennale #bienal

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler