Anasayfa » Koronavirüs Sanatı da Vurdu

Koronavirüs Sanatı da Vurdu

Yazar 3noktacom

Uluslararası Sanat Fuarı Art Basel Mart 2020 Hong Kong fuarını koronavirüs tehlikesi yüzünden iptal etmek zorunda kaldı. Hong Kong Kongre ve Sergi Merkezi’nde 17-21 Mart arasında yapılması planlanan sergide dünyanın çeşitli ülkelerinden birçok galeriden katılım olacaktı. Şirket CEO’su Bernd Stadlwieser “Fuarı ertelemek de dahil her opsiyonu inceledik, birçok çözüm ortağımız, uzman ve katılımcının değerli görüşlerini aldık ama iptal dışında bir çıkış yolu bulamadık” dedi. 03 Şubat’ta virüs kaynaklı ilk ölüm haberi geldiğinden itibaren çalışanlar ve ziyaretçilerin sağlığı ve Hong Kong’a seyahat zorluklardan dolayı bu karar alınmak zorunda kalındı. Bu kararın sanatçılar ve galeri sahipleri üzerinde büyük etkisi olacak. Katılım bedelinin sadece %75’i iade edilebilecek ama zarar sadece parasal da değil. Andrew Luk, Chow Chun Fai ve Kim Sooja gibi yükselen yıldız sanatçılar için de bu zor bir durum. Hong Kong’da göstericilerle polisler arasındaki devam eden siyasi karışıklıklara ayrıca virüs tehdidinin eklenmesi, bölge ekonomisine büyük zarar verdi. Çin’de de birçok galeri ve sergi kapılarını kapattı. Swatch önümüzdeki ay yapacağı bir lansmanı iptal etti ve birçok havayolu bölgeye uçuşları durdurmuş ya da çok azaltmış durumda.

Coranavirüs nedir?

Coronavirüsler hayvanlar arasında yaygın bir virüs grubudur. Çin’in Wuhan şehrinde ise bazı insanlarda ortaya çıkan bir çeşidine “Wuhan Coronavirüsü” kısaca coranavirüs deniliyor. Corona (taç, hale) ve virüs kelimelerinin birleşmeleriyle oluşuyor. Mikroskop altında tacı (ya da halesi) varmış gibi göründüğü için bu isimle anılıyor. Bu virüs çeşidi, Wuhan şehrindeki bir balık pazarında ortaya çıkıyor ve ilk grup hastaların neredeyse tamamı burada bulunan kişiler (pazarcı ya da müşteri.)

Art Basel nedir?

Beğenebileceğin İçerikler

İsviçre’nin Basel şehrinde başlatılan ve dünyaya yayılan uluslararası sanat fuarı. İlki 1970 yılında Basel galericileri tarafından düzenlenmiştir. Çağdaş sanatçılar için önemli bir platformdur. web sitesi

Beğenebileceğin İçerikler