Anasayfa » Koleksiyonlar Nereye?

Koleksiyonlar Nereye?

Yazar 3noktacom

Kalem, şişe kapağı, para ya da resim tabloları içeren, gözünüz gibi baktığınız bir koleksiyonunuz var. Peki sizden sonra koleksiyon ne olacak? Akrabalarınız, arkadaşlarınız ya da komşunuz mu bakacak? Belediye ilgilenir mi acaba? Bir müze kabul eder mi yoksa yok pahasına bir antikacı belki hurdacıya mı gidecek? Bu zor sorunun cevabı bizde yok, ama Amerika’dan yeni bir haber var.

İş insanı Robert F. Greenhill 300’den fazla fotoğraf içeren koleksiyonunu New York Modern Sanat Müzesine (MoMA) bağışladı. Koleksiyonun bir kısmı Greenhill’in eşi Gayle Greenhill’in  isminin verildiği bir koleksiyonda müzede sergilenecek, kalanı satılıp gelirler MoMA’nın fotoğraf bölümüne destek vermek amaçlı kullanılacak. Koleksiyonda Macar sanatçı László Moholy-Nagy, Amerikalı William Eggleston ve Cindy Sherman gibi ustaların fotoğrafları mevcut. Aynı zamanda çok seyahat eden Greenhill çifti zamanla Kore Savaşı, Antartika keşfi, havacılığın başlangıcı gibi tarihin kilometre taşı olan dönemlerin fotoğraflarını da koleksiyonlarına eklemiş. Fotoğraf sanatının çok önemli hazinelerini barındıran bu koleksiyonun sergilenme tarihi ise henüz belli değil.

Üstteki fotoğraf Amerikalı bayan fotoğrafcı Jan Groover, alttaki fotoğraflar sırasıyla László Moholy-Nagy ve Edward Steichen çalışmaları.

László Moholy-Nagy

Beğenebileceğin İçerikler

Moma , New York Güzel Sanatlar Müzesi digital ortamda !

Amerika’ya gidip de bu müzeyi ve eserlerini görmeye fırsatı olmayanlar için, MoMA arşivini dijital ortama açmış. İşte paha biçilmez link . 200.000 adete yakın esere ev sahipliği yapan müze, bu eserlerden 80.000 adetini bu internet sitesinden ziyaretçilerine sunuyor.

Museum of Modern Art’a nasıl gidilir?
Dünyaca ünlü bir çok eseri de görebileceğiniz Museum of Modern Art, 11 West 53 Street, New York-Amerika adresinde bulunuyor. Web

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler