Anasayfa » Kıyafetler ve Doğa

Kıyafetler ve Doğa

Yazar 3noktacom

Ron Isaacs’in eserlerinde eski kıyafetler ve doğa buluşuyor. Pastel renkli bir kadın çantasından sonbahar yaprakları dökülüyor, bir elbisenin kat yerinden muhabbet kuşları çıkıyor, dallar bir gece kıyafetinin boyunu uzatıyor. Sanatçı hayali bir figürü temsil eden eski giysiler üretiyor.

İlk bakışta katmanlı kumaşları olan ve organik unsurlara sahip heykeller gibi görünen eserler aslında optik yanılsama olarak bilinen bir sanat türü ( diğer bir ismi trompe l’oeil). Sanatçı eserlerini Finlandiya’da yetişen huş ağacından yapılma kontrplaklara mat akrilik boya ile kabartma şeklinde boyama yapıyor.  Sanatçının eserleri şairane hikayelere sahip gibi duruyor, bazısı düz bir zeminde dururken bazıları da yere doğru süzülüyormuş hissi veriyor. “Kadın kıyafetleri ve bluzlar kendi gizem ve hikayelerine sahip insan varlığı hissettiriyor” diyor sanatçı. Yapraklar ve diğer doğal unsurlar ise eserlerin canlı özelliklerini kuvvetlendirip insan hayatı ve doğa arasında bir bağ da kuruyor.  Sanatçı 79 yaşında olduğunu, eserlerinin zamanla hem kavram hem gelişim konusunda ilerlediğini söylüyor.

Trompe l’oeil nedir?

Trompe l’oeil, gözü yanıltan illüzyonist resim anlamına gelir. Fransızca bir terim olarak 1893 yılında kullanılmıştır.  İki boyutlu görüntüye, algı yanıltmasıyla üçüncü boyut katan, göz aldanması.

kıyafetler doğa

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler