Anasayfa » Kitap Yorum; “Homeros’un Kızı” Robert Graves

Kitap Yorum; “Homeros’un Kızı” Robert Graves

Yazar 3noktacom

Robert Graves’in 1955 yılında yazdığı romanı “Homeros’un Kızı”, İş Bankası Kültür Yayınları’nda çıktı.

“Homeros’un Kızı” kim, kitap ne anlatıyor?

Şairlerin babası, ilk büyük destan yazarı Ege’li Homeros’un kızı var mı yok mu net değil. Belki de hiç bir zaman yoktu. Kitaba bu ismin verilmesinin sebebi Homeros’un kızı ile ilgili değil. Graves bu romanında, Sicilya’da kurulu Elymian Krallığı’nın prensesi Nausikaa’nın anlatımıyla, Homeros’un büyük destanı Odysessia’yı tekrar yorumluyor.

Kral’ın 4 oğlu,1’de kızı vardır. İkinci oğlu eşiyle kavga edip denize açılır. Hiç bir haber gelmez. Kral’da oğlunu aramak için gidince, koca krallığı yönetmek evin tek kızı Prenses Nausikaa’ya kalır. Tabii prensesin bir an evvel evlenmesi beklenmektedir, taliplileri de saraya dolar ve oradan ayrılmazlar. Bu karmaşa içinde dahi prenses, epik bir roman yazma hayalinin peşindedir. Taliplileri başındadır, tahtı ele geçirmek isteyenler ensesindedir. Bu duruma çözüm üç kadından gelecektir; Prenses, annesi ve Tanrıça Athena.

Beğenebileceğin İçerikler

Modern dili ve fazla epik olmayan bir anlatımı olsa da, kitapta mitolojiye bir çok referans veriliyor ve Homeros’un “Odysseia”sı feminist bir bakış açısıyla tekrar yorumlanıyor. Dikkat, bu eserden, mitolojiyle ilgilenen ve yavaş giden kitaplara alışık kitapseverler zevk alacaktır.

Son olarak belirtmek gerekir ki; 19. yüzyılın önemli şairi Samuel Butler, Homeros’a ithaf edilen Odysseia’sının, M.Ö. 750’li yıllarda Sicilya’da yaşaya bir kadın tarafından yazıldığını iddia eder. Graves’in kitabının esin kaynağı, bu iddiaya ikna olmasıdır.

Robert Graves kimdir?

İngiliz şair ve roman yazarıdır (1895-1985). 120’den fazla eser üretmiştir. Özellikle mitoloji konusunda geniş çaplı çalışmaları ve eserleri vardır.

Beğenebileceğin İçerikler

Samuel Butler kimdir?

İngiliz roman yazarıdır (1832-1902). Ilyada ve Odessa’nın Homeros tarafından yazılmadığını, Shakespeare’in sonelerini bir erkek için yazdığını iddia eder.

“Homeros’un Kızı” nerede geçer? Elymianlar kimlerdir?

Kitap Elymianlar’ın en önemli şehri Erice’de geçer. Erice (Eryx), İtalya’da Sicilya’nın batısındadır. Elymianlar, Tunç Çağı ve Klasik Antik Dönem’de Sicilya’nın batı kesiminde yaşadılar. Sicilya’ya Troya savaşından sonra geldikleri düşünülmektedir. Bazı eski Yunan kaynaklarında bunun ifade edilmesi, Erice’nin fiziki konumunun ve yapısal özelliklerinin Troya şehrine çok benzemesi bu iddianın temel kaynaklarıdır.

Beğenebileceğin İçerikler
Erice şehri Sicilya

 

Troya şehri, denize mesafesi ve şehir yapısı Erice’ye benzer.
Erice Sicilya İtalya
Beğenebileceğin İçerikler