Anasayfa » Kitap Yorum; “Amerika’nın Yasak Hikayesi” Dario Fo

Kitap Yorum; “Amerika’nın Yasak Hikayesi” Dario Fo

Yazar 3noktacom

“Amerika’nın Yasak Hikayesi” neyi anlatıyor?

Dario Fo bu eserinde, Amerikan Yerlileri’nin ( Kızılderililer) maruz kaldığı işgalleri, zulmü ve katliamları anlatıyor. 

“Amerika’nın Yasak Hikayesi” kitabından notlar, ilgi çekici bölümler;

14 milyona yakın Kızılderili nüfusundan, günümüzde yaklaşık 5 milyon insan kalmıştır. Ancak unutulmamalıdır ki 14 milyon o günkü Amerika’nın %100’ünü oluşturuyordu. Bugünkü Kızılderili nüfusu, Amerika nüfusunun %2 si bile değildir.

Beğenebileceğin İçerikler

Kitapta, Kızılderililer hakkında yapılmış Amerikan filmlerine atıfta bulunuluyor ve üç film hakkında detaylı bilgi veriliyor. 1.film, “Mavi Askerler” (Soldier Blue) 1970 yılı yapımı. Filmde, Colorado Bölgesi’ndeki “Sand Creek” Kızılderili katliamı (1864) anlatılıyor.

Iron Maiden bu filmden etkilenir, Amerikalılar’ın Kızılderililer’e yaptıklarını anlatan meşhur şarkılarını (Run To The Hills) yaparlar. Şarkının sözlerinde ezilen ve tecavüz edilen Kızılderililer vardır ve “soldier blue” ismi de geçer.

2. film, “Küçük Dev Adam” (Little Big Man) yine 1970 yılı yapımıdır. Film, 10 yaşında Kızılderililer’in eline düşen bir çocuğun yaşadıklarını anlatır. Filmin başrol oyuncusu Dustin Hofmann’a “küçük dev adam” lakabı Kızılderililer tarafından verilir.

3. film, “Kurtlarla Dans” (Dances with Wolves) 1990 yılı yapımıdır. “En iyi film” dahil tam 7 dalda Oscar ödülüne layık görülür. Film, bir Amerikan askerinin uzak bir bozkırda görevdeyken, Kızılderililer ile tanışması ve gelişen olayları anlatır. Kevin Costner’ın hem filmin yönetmeni hem de başrol oyuncusu olarak, daha 35 yaşında, parladığı yapımdır. Kevin Kostner, Kızılderili atalarının anısına bu filmi yaptığını belirtmiştir.

Beğenebileceğin İçerikler

Kitabın son bölümünde ise Kızılderililer’in bugünkü durumu anlatılır. Amerika’da kumarhane açmak ve işletmek için devlet yasasında bir engel yoktur. Ancak eyaletler, yasaklamak ya da kontrol altına almak konusunda serbesttir. Durum böyle olunca da bir çok eyalette kumar yasaktır. Kızılderililer’e bir çok zulümler yapan Amerikalılar, 1988 yılında bir kanun çıkartırlar. Yapılan zulümü unutturmak ya da affettirmek için, bölgeye ait geçmişi olduğunu gösteren Kızılderililer’e, eyaletler özerk bölgeler verir. Bu bölgelere “indian reserve” denir. Kızılderililer bu fırsatı değerlendirir, özellikle kumarın yasak olduğu eyalet ve yakınlarında kumarhaneler açarak zenginleşirler. Kumarhanelerin büyük bölümü  kaliteli sayılmaz, ancak ulaşım kolaylığı nedeniyle ciddi iş yapar.

Çarpıcı ilk sayfası, kitabın arka kapağında da okunabilir. Bu denli etkileyici bir girişin devamında, kitabın akıcı ve iyi planlanmış olduğunu söylemek zor. Dario Fo’nun çizimleriyle renklenmiş bu kitap, Amerika ve Kızılderililer tarihine meraklılar tarafından tercih edilebilir.

Dario Fo’nun 2015 yılında yayımladığı “Amerika’nın Yasak Hikayesi”, Habitus Yayınları’ndan temin edilebilir.

Dario Fo kimdir?

Beğenebileceğin İçerikler

İtalyan tiyatro yazarı (1926-2016). 1997 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanır. Siyasi hiciv ve politik yorumları nedeniyle sadece kendi ülkesiyle değil Vatikan, Amerika, Türkiye gibi başka ülkeler ile de sorunlar yaşar.

Dario Fo’nun en meşhur eseri nedir?

Dario Fo’nun en bilinen eseri “Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü” (1970) isimli, Türkiye’de de uzun yıllar sahnelenen, tiyatrodur. Kovaçeviç gibi Dario Fo’da, özellikle bu oyunuyla, Türkiye’de önemli etki bırakmıştır. D. Fo, “Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü” oyununu pek meşhur “Eğer hala başımız dik yaşayabiliyorsak, bu boğazımıza kadar boka battığımız içindir” sözleriyle bitirir.

Iron Maiden kimdir? Heavy metal nedir?

Beğenebileceğin İçerikler

1975 yılında Londra’da kurulmuş, bir “heavy metal” müzik grubudur. Heavy metal, 1960’lı yıllarda İngiltere’de ortaya çıkan bir müzik türü ve günümüzde bir yaşam tarzıdır. İngiliz sanayi işçilerinin, fabrika çıkışı barlarda toplanarak bu müziği yapmaya başladıkları söylenir. Ağır sanayi ve dolayısıyla metaller ile dolu hayatlarını bu müzik türüne de yansıtırlar. Çivili bileklik, metal aksersuarlar ve kemerler bu kültürün ayrılmaz parçaları olur.

Beğenebileceğin İçerikler