Anasayfa » Japon Sanatçıdan Dev Balon

Japon Sanatçıdan Dev Balon

Yazar 3noktacom

New York Semalarında Dev Bir Yayoi Kusama Kızıl Güneşi

Tanınmış Japon sanatçı Yayoi Kusama, geleneksel Macy’s Şükran Günü törenine güneş temalı balonuyla katıldı. Kusama’nın kariyeri boyunca yaptığı birçok çalışma var; sonsuzluk odaları, puantiyeli nesneler. Şimdi ise ‘Aşk Göğe Yükselir’ adını verdiği Manhattan semalarında uçacak bir balon hazırladı. Bu elle boyanmış kırmızı balona, 1.500 dansçı ve ponpon kız, 1.000 palyaço, 30 geçit arabası ve bir düzine bando eşlik etti.

Yayoi Kusama’nın eserlerinden örnekler;

Yayoi Kusama, ‘In Infinity’ (Sonsuzlukta) retrospektifinde yer alan ‘Cosmic’ adlı eserinin bir parçası, 2013.
Yayoi Kusama, İsimsiz (1967), Barbara Mathes Gallery.

Yayoi Kusama Kimdir?

1929 yılında doğar. 90 yaşına basan Kusama. Japonya’nın en meşhur kadın sanatçısıdır. Time magazine tarafından ‘100 En Etkili İnsan’ listesindedir. Geçtiğimiz yıllarda, resimleri muhtelif açık artırmalarda toplamda 108 milyon dolara alıcı bulur. Sanatçının sergilerine biletler bir saat içerisinde tükenir.

Beğenebileceğin İçerikler

Çocukluğunda sinir krizi geçiren sanatçı, sanatına yön veren canlı halüsinasyonlar görmeye başlar. Çevresindeki nesnelerin desenleri canlanarak dönmeye ve çoğalmaya başlayıp sanatçıya dalga dalga sonsuzluk ve hiçlik olarak görünmeye başlar. Bu problemle baş edebilmek için çok hızlı ve yoğun bir şekilde çizimler yapmaya başlar. “Puantiyelerin Kadını” olarak anılmaya başlar. Puantiyeleri gerçekte gördüğü dünyasını yansıtır, herhangi bir kavramsal anlamı yoktur.

Kadın oluşundan dolayı toplumda baskı görmesine ve ailesinin karşı çıkmasına rağmen, sanat okuluna gider. 1958 yılında New York’a yerleşir.Kendisini “takıntılı bir sanatçı” olarak tanımlayan Kusama, 1973 yılında ülkesine döner. Yaşadığı mental sorunlardan dolayı kendi isteğiyle stüdyosunun yanındaki bir hastanede yaşar. “Sanat olmasaydı kendimi çoktan öldürürdüm” diyen Kusama, aynı zamanda roman ve şiir yazar. Kişisel web-sitesi

Macy’s Şükran Günü töreni nedir?

Dünyanın en önemli geçit törenlerinden biridir. New York’ta her yıl yapılan “Macy’s Şükran Günü Geçit Töreni”, ABD merkezli mağaza zinciri Macy’s tarafından sunulur. İlki 1924 yılında yapılan geçit töreni, ABD’de ulusal bir bayram olan Şükran Günü, (Thanksgiving Day) sabahı New York’ta yapılır ve 3 saat sürer. Özellikle devasa balonları ile dünyada bilinen bir geçit töreni haline gelir.

Beğenebileceğin İçerikler

Şükran Günü, Amerika kıtasında hasat sonu elde edilen nimetlere şükretmek amacıyla, sonbaharda kutlanan bir bayram. ABD’de kasım ayının dördüncü perşembe günü, Kanada’da ise ekim ayının ikinci pazartesi günü kutlanır.

“Macy’s Şükran Günü Geçit Töreni”, 2019

Puantiye nedir?

Benekli anlamına gelir. Fransızca “pointillé” yani “noktalı, benekli” sözcüğünden alıntıdır, “puanlı” kelimesinden türemiştir.

Beğenebileceğin İçerikler