Anasayfa » İstanbul Bienali’nde Bir Uygarlık Hikayesi

İstanbul Bienali’nde Bir Uygarlık Hikayesi

Yazar 3noktacom

İstanbul Bienali’nin en çarpıcı çalışmalarından biri Pera Müzesi‘nde. Norman Daly, efsanevi bir uygarlık yaratır. Bunu yaparken bazen atık ve çöp kullanarak o uygarlığa ait arkeolojik örüntüleri yapar. Müthiş bir fikir ve bienalin ana fikrine de uyumlu bir çalışma.

İstanbul Bienali’nde bu seneki tema “Yedinci Kıta”. Detayları Bienal yazısında okuyabilirsiniz. Özetlersek, insanoğlu çöpleri ve atıklarıyla dünyada yeni bir kıta oluşturdu, buna da “yedinci kıta” ismi verildi. Lütfen tüketime ve çöpe dikkat edelim.

Llhuros Uygarlığı neresidir? Sergi de neler var?

Llhuros isimli pek tanınmayan bu kültürün gerçek kökenleri bilinmez ve Norman Daly’den ‘hayali’ bir uygarlık kurma fikri çıkar. On yıllar boyunca, mermer kabartmalar üreterek, resimden üç boyuta geçerek çalışmalar yapar. Llhuros Medeniyeti adlı anıtsal yapıtı arkeolojik sanatın ilk ve halen rakipsiz sunumu olarak kabul edilir. Daly’nin bu eseri Amerika ve Almanya’da 1972-1975 seneleri arasında birçok yerde sergilenir.

Beğenebileceğin İçerikler

Sergide, yaratılan uygarlığın çeşitli dönemlerine ait eserler var. Adak taşları, maskeler, günlük kullanılan aletler ve çeşitli resimlemeler görülebilir.

Llhuros Uygarlığı’nda müzik var mı?

Sanat da bu uygarlıkta yerini alıyor. Sergi salonunda sürekli çalınan bir müzik var. Özellikle vurmalı çalgıların ağırlıklı olarak kullanıldığı bu çalışmaya, Llhuros’un resmi web sitesinden de ulaşabilirsiniz. Daly’in müzik konusunda verdiği bilgi; ” Müzik hakkında hiçbir şey bilmiyorum. İlk önce bir tema yazdım ve oldukça duygusal bir şey istedim. Benim de istediğim şey çok dokunaklı bir şeydi, ama bunun cenaze müziği gibi olmasını istemedim. Hızlı bir şekilde çalınmasını ama yine de üzüntü içermesini istedim.”

BURUN FLÜTÜ (Uzunluk 45 cm, Genişlik: 12 cm)
Bu müzik aletinin bir replikası yapılır ancak onunla bir parçayı sonuna kadar ahenkli biçimde çalmayı başaramazlar.

Norman Daly kimdir?

Beğenebileceğin İçerikler

Amerikalı sanatçı Norman Daly (1911- 2008), ABD ve Fransa’da güzel sanatlar eğitimi görür. 57 yıl (1943-1999) Cornell Üniversitesi Sanat Bölümü’nde resim ve desen öğretir. Ressam olarak kariyeri 1940’lar ve 1950’lerde New York’ta düzenlenen sergiler ve müzelerin eserlerini satın almasıyla parlar. 1960’larda heykel sanatıyla ilgilenmeye başlar.

Beğenebileceğin İçerikler