Anasayfa » Istanbul 2010 Kültür Başkenti açılış gösterileri-Haliç

Istanbul 2010 Kültür Başkenti açılış gösterileri-Haliç

Yazar 3noktacom

Dün gecenin Istanbullular için farklı bir gece olacağını düşünüyordum. (Istanbul 2010 Avrupa Kultur Başkenti) En azından “kültür başkenti” heyecanını hissetmek isteyenler farklı bir gece bekliyordu. Slogan ” Istanbul’u yeniden keşfetme zamanı” idi ama dün gece keşfedecek yeni birşey yoktu. Herşey eskisi gibiydi, Haliç’te saat 20:10 da (yani 2010 yılı) başlaması gereken ışık ve ses gösterileri tam 21:30 da başladı.

Hava sıcaklığı 3,5 derece ama poyraz sebebiyle çok daha soguk hissediyorsunuz. Sağnak yağış var. Haliç sahilinin ve hatta Atatürk köprüsünün araçlarla doldugunu görüyorum ama Piyer Loti vb. birçok yerdeki insan yogunlugunu bilemiyorum. 1,5 saatlik gecikme sonrası başlayan gösteriler ise ucuz düğün organizasyonlarını aratmayan cinsten. Ne bir kareografi var ne de verilmek istenen mesajı algılayabilme şansınız. Yoldan biri geçerken şans eseri gösteriyi izlemeye başlasa, neden yapıldıgını anlama şansı yok. Lazerlerle 2010 kültür başkenti yazılamaz mı, konserler, kitaplar vb. temel unsurlar gökyüzüne yansıtılamaz mı? Sadece 15 dakika süren üstünkörü yapılmış bu gösteriyi, umarım bundan sonra yapılacak kültür aktivitelerinin kalitesiyle unutabiliriz.

Gösterinin başlamasını beklerken internetten istanbul2010.org a baktık, gecikmeyle ilgili resmi web sitesinde bir ifade yoktu. Pazar sabahı tekrar baktım, ufacık olsa da “kusura bakmayın, özür dileriz” yoktu. Dün gecenin en değerlilerinin, Haliç kıyılarına gelen insanların oldugunu ne zaman ögreneceğiz. Başkent seçildik ama keşfedilecek yeni birşey yok.

Beğenebileceğin İçerikler