Anasayfa » Hayal Melodileri Resim Yarışması 2020

Hayal Melodileri Resim Yarışması 2020

Yazar 3noktacom

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Güzel Sanatlar Bölümü ve www.3nokta.com ’un işbirliği ile düzenlenen “Hayal Melodileri” resim yarışması tamamlandı.

Yarışma için Türkiye’deki 92 üniversitenin Güzel Sanatlar Fakültesi ve Eğitim Fakültelerine e-mail ve telefon ile ulaşıldı. Ayrıca 3nokta.com’un sosyal medya hesaplarından ücretli reklamlar yayınlandı. Sadece sanat fakültelerinin sanat eğitimi alan öğrencilerine açık olan yarışmada, katılımcılar Mozart’ın “Sihirli Flüt” operasını dinlediler ve resimsel ifadeye dönüştürdüler.

Yarışmaya 25 farklı üniversiteden 62 katılımcı 62 eser ile katıldı. 19 Mayıs Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Batman Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Işık Üniversitesi, İstanbul Gelişim Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Ordu Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi. En çok katılım sağlayan üniversite 9 eser ile Trakya Üniversitesi oldu. Tüm katılımcılara teşekkür ederiz.

29 Şubat 2020 tarihinde seçici kurul bir araya gelerek, şartname kurallarına uygun eserler arasından ödül ve sergileme alan eserleri belirledi. Hayal Melodileri 2020 Seçici Kurulu; Hüsamettin Koçan, İrfan Önürmen, Oğuz Haşlakoğlu, Gülşen Aytaç ve Serkan Şahin. Yarışma raportörü Cumhur Tütüncübaşı.

4 Mart 2020 Çarşamba günü, saat 18.30’da İTÜ Taşkışla Kampüsü’nde, Devlet Opera ve Balesi Müdürü Sayın Suat Arıkan’ın da katılımıyla ödül töreni ve sergi açılışı yapıldı.

Ödül alan sanatçılar; Burçin Gürbüz (Selçuk Üniversitesi), Ayşegül Tatar (Sakarya Üniversitesi), Ali Çaka (19 Mayıs Üniversitesi), Remziye Sezgin (Batman Üniversitesi), Onur Kılıç (Hacettepe Üniversitesi)

Yarışmaya katkılarından dolayı, başta sponsorumuz TGP  (www.tgpsystems.com) olmak üzere, ABBA Mimarlık’a ( www.abbamimarlik.com) , www.designbyslin.com’ a, Ceres Yayınları’na ve Tütüncübaşı Avukatlık Bürosu’na teşekkür ederiz.

Sergi, 4 -13 Mart 2020 tarihleri arasında İTÜ Taşkışla Kampüsü’nde sanatseverlerin ziyaretine acık olacaktır.

Hayal Melodileri Resim Yarışması Hakkında;

“Hayal Melodileri” resim yarışması fikri “Hayal Melodileri-Operaya Yolculuk” kitabının yazılması sırasında ortaya çıkmıştır.

“Hayal Melodileri” Resim Yarışması, opera sanatına olan ilgiyi arttırmak, sanat eğitimi alan öğrencilerin sanatsal üretimlerine destek vermek ve ülkenin sanat ve kültür hayatına çeşitlilik getirerek katkıda bulunmak amacıyla düzenlenir.  Yarışmaya sadece Türkiye’deki üniversitelerin sanat eğitimi veren fakültelerinin sanat eğitimi veren bölümlerinde veya Eğitim Fakülteleri’nin Resim-İş Öğretmenliği Bölümü’nde eğitimini sürdüren lisans / ön lisans öğrencileri ve tüm bu bölümlerin lisansüstü programlarında eğitim gören lisansüstü öğrenciler katılabilir.