Anasayfa » Hayal Melodileri 2020, 3. Başarı Ödülü

Hayal Melodileri 2020, 3. Başarı Ödülü

Yazar 3noktacom

19 Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi Sn. Ali Çaka, Hayal Melodileri resim yarışması seçici kurulu tarafından 3. başarı ödülüne layık görüldü. Ali Çaka, Mozart’ın “Sihirli Flüt” operasından Gece Kraliçesinin meşhur iki aryasını “o zittre nicht” ve “der hölle rache” dinleyerek hayalini resimsel bir anlatım diliyle ifade etti.

Ali Çaka, Karanlık Sevgi, 100×120 cm, Tuval üstüne yağlıboya.

Sanatçının Yorumu;

Bu tabloda gece kraliçesi iki ayrı karakter sergilemektedir. Resmi ikiye bölersek sağ taraf iyiliği, sol taraf ise kötülüğü tasvir eder. İyi tarafı sevgi dolu bir kalp, güzel bir yüzle betimlenmiştir. Elinde kızını kurtarması için Tamino’ya vereceği büyülü bir sihirli flüt yükselir. Kötülüğü tasvir eden sol tarafında ise intikam için gözünü kan bürümüştür. Kalbi ise dipsiz bir kuyu gibi karanlıktır. Ulaşmak istediği büyülü güçler için kızı Pamina’ya iyilik timsali baş rahip Sarastro’yu öldürmesi için vereceği hançer sağ elinde yükselmektedir.

The first aria from Queen of the Night to Tamino, and the second famous aria from Queen of the Night to Pamina.

Beğenebileceğin İçerikler

In my work, Queen of the Night has two identities. Dividing the painting into two vertically, the right side represents good and the left side evil. The good side is portrayed with a heart full of love and a beautiful face. A magic flute rises in her hand, one that she will hand over to Tamino to save her daughter. In the left side, she is seeing red and burning with a desire for vengeance. Her heart is as black as a bottomless pit. A dagger is rising in her right hand, one that she will hand over to Pamino to kill the head priest Sarastro, so that she can attain magical powers.

19 Mayıs Üniversitesi öğrencilerine resim yarışmamıza katılımları için teşekkür ederiz.

Beğenebileceğin İçerikler