Anasayfa » Hayal Melodileri 2020, Jüri Özel Ödülü 2

Hayal Melodileri 2020, Jüri Özel Ödülü 2

Yazar 3noktacom

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümü öğrencisi Sn. Onur Kılıç, Hayal Melodileri resim yarışması seçici kurulu tarafından jüri özel ödülüne layık görüldü. Onur Kılıç, Mozart’ın “Sihirli Flüt” operasının “uvertür” bölümünü dinleyerek hayalini resimsel bir anlatım diliyle ifade etti.

Onur Kılıç, Uvertür, 100×100 cm, Tuval üzerine yağlı boya

Sanatçının Yorumu;

İyi bir opera dinleyicisi değilim. Düzenlenen yarışmanın müziği ve resmi birleştirmesi beni heyecanlandırdı. Bu durum her zaman ilgimi çeken bir ayrıntıydı. Operayı dinlediğimde beni en çok etkileyen kısım uvertür oldu. Hissettiklerimi dile dökebilmem zor. İzlenimlerimi ve duyumsamalarımı uvertürü resmederek yansıtmayı seçtim. Armoni, ritim, denge gibi plastic unsurları üvertürde hissettiklerimle birlikte kullanarak sesleri soyut bir kompozisyonda düzenlemeyi amaçladım. Bu çalışmayı yaparken bunu bir seri olarak operanın bütün bölümlerinin resmini yapmak fikride gelişti. Mozart’ın hayalindeki melodiyi, hayalimdeki renklerle birleştirmek bir noktada soyut bir dünyada beni onunla birleştirdi.

I am not a dedicated opera fan. I was thrilled with the contest’s premise of combining music and art. This was always something that intrigued me. The overture impressed me the most when I listened to this opera.  It is hard to put my feelings into words. I chose to reflect my impressions and perceptions by painting the overture. My aim was to organise the sounds as an abstract composition by utilising fine art elements such as harmony, rhythm and balance in combination with my feelings of the overture. During my creative process, an idea germinated in my mind, to create a series of paintings for all parts of the opera. To unite Mozart’s dream melody with my dream colors brought me and him together in an abstract world.

Beğenebileceğin İçerikler

Hacettepe Üniversitesi öğrencilerine resim yarışmasına katılımları için teşekkür ederiz.

Beğenebileceğin İçerikler