Anasayfa » Hayal Melodileri 2020, Jüri Özel Ödülü 1

Hayal Melodileri 2020, Jüri Özel Ödülü 1

Yazar 3noktacom

Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğrencisi Sn. Remziye Sezgin, Hayal Melodileri resim yarışması seçici kurulu tarafından jüri özel ödülüne layık görüldü. Remziye Sezgin, Mozart’ın “Sihirli Flüt” operasını dinleyerek hayalini resimsel bir anlatım diliyle ifade etti.

Remziye Sezgin, Music and Soul, 50×70 cm, Tuval üstüne akrilik boya

Sanatçının Yorumu;

Daha önce hiç opera dinlememiştim. Bu araştırma sayesinde araştırıp bilgi edindim. Gerçekten çok etkilendim.Özellikle birinci perdede sihirli flütün gücü, acıyı neşeye çevirmesi beni çok etkiledi ve bu kareyi görselleştirmek istedim. Operayı dinlediğim an zihnimde ne canlandıysa hemen eskizini çıkardım ve tuvale aktardım. Eserimde kraliçeye opera sanatçılarının tarzında bir kıyafet giydirdim. Birinci perdede geçen kuş avcısı Papageno’yu, bir kuş yuvasında eleştiri amaçlı yaptım.Prensin gözünü, kraliçenin gerçek yüzünü görmediği için kapalı yaptım. Arka fondaki damar desenleri ise beni derinden etkilediğini vurgulamak için yaptım.

I have never listened to opera in my life. I learned a lot during my research preparing for the contest. What I learned impressed me a lot. Especially the power of the magic flute to transform sorrow into joy in the first act fascinated me and I wanted to visualise this scene. I made a rough sketch of whatever image appeared in my mind when I listened to the opera and transferred it onto the canvas. In my work, I had the Queen wear an opera style costume. I depicted Papageno the Bird Hunter in a bird’s nest to criticize him. I painted the Prince’s eye closed as he is unable to see the Queen’s true nature. The vein patterns in the background are there to stress the fact that the opera made a deep mark on me, the artist.

Beğenebileceğin İçerikler
Hayal Melodileri resim yarışması raportörü, değerli avukat Cumhur Tütüncübaşı, Remziye Sezgin’e başarı belgesini verdi.

Batman Üniversitesi öğrencilerine resim yarışmamıza katılımları için teşekkür ederiz.

Beğenebileceğin İçerikler