Anasayfa » Hamile Kadınlar ve Resim Sanatı

Hamile Kadınlar ve Resim Sanatı

Yazar 3noktacom

Londra Foundling Müzesi’nde 24 Ocak tarihinde açılan ve 26 Nisan’a kadar devam edecek “Hamilelik Resimleri : Holbein’den Sosyal Medyaya” isimli sergi, resim sanatında hamileliğin nasıl gösterildiği ve yüzyıllar içinde bunun nasıl değiştiği konusunu işliyor. Sergide sanatçıların, kadınların ve tarihçilerin resimlerde hamileliği gizlemek için neler yaptığı da ana başlıklardan biri. Sergi organizatörü Profesör Karen Hearn, resim sanatında hamile kadın figürü konusunu yirmi senedir araştırıyor. Hamile kadın resimlerinin çok az olduğunu düşünen Profesör Hearn resimlerdeki kadınları nüfus kayıtlarıyla karşılaştırmış ve birçok kadın figürünün hamile resmedildiğini fark etmiş. Birçok kereler hamilelik durumu yağlıboya fırçasıyla kapatılmış. Profesör “O dönemde hamilelik toplum içinde konuşulabilecek bir konu değildi, zira bir kadının cinsel aktivite yapmış olduğunu gösteriyordu” diyor. “Ayrıca kadın figüründe hamileliği saklamanın sanatsal açıdan daha doğru olduğu algısı vardı. O dönemde doğum esnasında anne veya bebeğin ölüm oranları günümüze oranla çok daha yüksek olduğundan, hamilelik aynı zamanda ölümü de çağrıştırıyordu.”

Sergide neler var?

Sergi yaklaşık 500 yıllık zaman dilimini içeriyor. Yüzyıllar öncesinin eserleriyle başlayıp, Demi Moore ve Serena Williams’ın hamileyken çektirdikleri fotoğraflarla günümüze kadar uzanıyor.

Holbein, “Thomos More’un kızı, Cicely Heron”, (1526)
George Dawe, “Galler Prensesi Charlotte (1796-1817)” . Prenses, bu tablonun yapımından kısa süre sonra, doğum sırasında vefat eder.
Marcus Gheeraerts II, “Kırmızılı Kadın” (1620)
Ghislaine Howard , 1984 yılında ilk çocuğu Maxim doğana kadar, aralıklarla kendi resmini yapar.
Jenny Saville, “Electra”
Beğenebileceğin İçerikler