Anasayfa » Gizli Anların Yolcusu, Ayşe Kulin, Kitap-Yorum

Gizli Anların Yolcusu, Ayşe Kulin, Kitap-Yorum

Yazar 3noktacom

gizli anların yolcusu ayşe kulin kitap yorum

Çok iddialı ve konuya uygun bir kitap ismi G izli A nların Y olcusu. Kitap yayıncısı Ilhami ‘nin ağzından dinliyoruz bu hikayeyi. Eşi, kızı ve iş ortağı Handan yani 3 bayan ve şirketinde çalışan genç Bora nın arasında gidip gelen bir adam. Kulin’in bir hayli zorlama kurgusuyla, Ilhami beklenmedik bir aşk içinde buluyor kendisini. Kitap o andan sonra, sadece eşçinselliği anlatan bir roman oluyor.

Bu tür bir konuyu  roman haline getirmek cesaret isteyen bir davranış. Böyle bir kitap Avrupa’nın gelişmiş (!) ülkelerinde bile bazı kesimlerin tepkisini çekebilir.

Beğenebileceğin İçerikler

Ayşe Kulin kelimeleri yine mükemmel kullanmış ve akıcı bir dille yazmış bu romanını. Istanbul’u gece tasvir ettiği şu bölüm buna bir örnek;

“Istanbul, dört bir yanı ışıklar içinde, aydınlatılmış more info

eski sarayı, camileri, kubbeleri, kalem minareleriyle, suyun üzerine asılmış bir peri masalının dekoru gibi uzanıyordu aşağıda….Daha çok bina mı ışıklandırılmıştı, bir peri gelip sopasını mı dokundurmuştu şehre, yoksa ben mi yaşlandıkça daha duyarlı oluyordum güzelliklere?” (1)

Günümüzde yaşanan toplumsal ve siyasi gelişmelere de ince ince değinmiş;

Beğenebileceğin İçerikler

“Para, menfaat, ahbap çavuş ilişkileri, derin devlet ya da cemaat korkusu, derin devlet ya da cemaat hatırı, partizanlık, takımdaşlık, ırkdaşlık, dindaşlık, hemşerilik…Bin bir başlık altında her şeyi yaptırabilmenin mümkün olduğu bir toplumda yaşamıyor muyduk?”(2)

“…askerlerden çekinmek mazi oldu. Bence tarikatlarla ilgili yerleri gözden geçirmeliyiz. Tehlike alanları başka yöne kaydı…” (3)

Ayşe Kulin’in roman dilini tekrar takdir etmek ve hakkını vermek gerekir ama ne yazık ki bu romanın genel kurgusu ve finali için olumlu şeyler söyleyemeyeceğim. Okumazsanız çok şey kaybetmezsiniz.

Kitap 427 sayfa, fiyatı 19 TL.

Beğenebileceğin İçerikler

(1) Gizli Anların Yolcusu, Kulin, Ayşe, Everest Yayınları, Kasım 2011, Istanbul, syf. 106

(2) a.g.e, syf. 198

(3) a.g.e, syf. 213