Anasayfa » Amerika’da Fransız Kültürü

Amerika’da Fransız Kültürü

Yazar 3noktacom

Müzik dolu bu resmin ismi “Edmond Dédé Piyano Resitali” (2019). Sanatçı Andrew Lamar Hopkins, bu çalışmasıyla müzisyen Edmond Dede’yi ölümsüzleştiriyor.

Andrew Lamar Hopkins kimdir?

Andrew Lamar Hopkins 19. Yüzyıl New Orleans kültürel zenginliğini anlatıyor. “Désirée Joséphine Duplantier” mahlasıyla kadın kılığında dolaşan sanatçı, New Orleans sanat çevrelerinde tanıdık bir sima. Yalın tarzlı eserleri 19. Yüzyıl New Orleans şehir hayatından kareler içeriyor ve bunları şehrin birçok sanat galerisini ve koleksiyonerlerin evlerini süslüyor. Şehrin “Creole” olarak bilinen koloni dönemine dayanan Fransız kökenli topluluğunun kültürünün kaybolmaması için çaba sarfeden 42 yaşındaki sanatçı “Bu insanların 1830’lardaki hayatlarını resmetmek, zenci ve beyaz Creole kültürünü ölümsüzleştirmek istedim” diyor.  Sanatçının 12 eseri New York Winter Show’da sergileniyor.

Andrew Lamar Hopkins eserlerinden örnekler

Beğenebileceğin İçerikler
Bayan kılığındaki Andrew LaMar

Edmond Dede kimdir?

(1827 New Orleans -1903 Paris) Creole müzisyeni ve besteciydi. Küçüklüğünde önce klarnet sonra keman öğrenir. 1855’te Paris’te okumak için Avrupa’ya taşınır ve Fransa’ya yerleşir. Önemli eserleri, Quasimodo Senfonisi, Le Palmier Overture, Le Serment de L’Arabe ve Patriotisme’dir.

New Orleans, Caz ve Creole

New Orleans, Louisiana eyaletinin en büyük şehridir. Louisiana ismini Fransız kralı 14. Louis’den alır. Bu bölge 1682-1762 yılına kadar Fransızların kontrolündedir. Bir ara İspanyollar’n eline geçse de, Napolyon 1800 yılında bu bölgeyi İspanyollar’dan geri alır ve Amerikalılara 80 milyon franka (yaklaşık 15 milyon dolar )satar. Amerikan tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır zira parayla alınan bu bölgenin sınırları, 1803 yılındaki Amerika Birleşik Devletler sınırlarından daha büyüktür. 

Beğenebileceğin İçerikler

New Orleans, cazın doğum yeri olarak kabul edilir. 1800 lü yılların sonunda, önce genelev ve pavyonlarda ortaya çıkan ve bu nedenle hor görülen bu müzik türü, günümüzde oldukça popülerdir. 1970 yılından beri, her yıl nisan-mayıs ayında New Orleans caz festivali düzenlenir.

“Creole”, Amerika’nın Louisiana eyaletinde doğmuş Fransız soyundan gelenlere verilen isimdir. Louisiana bugün, Fransiz, İspanyol, Haiti ve Afrika kültürünün içiçe geçtiği bir bölgedir.

Beğenebileceğin İçerikler