Fenerbahçe-Barcelona basketbol maçı notları, Antrenör Spahija’dan Oğuz’a dersler

Maçın son periyodu oynanıyor ve Barcelona 4 sayı farkla önde. 14 sayılık farkı eriten Fenerbahçe, bu hücumdan sayıyla dönerse farkı 1’e veya 2’ye düşürmüş olacak. Saha kenarındaki 2 kişi ise salondaki 15.000 seyirciden farklı olarak pek bu hücumla ilgilenmiyor. Bu iki kişi, Fenerbahçe’nin Hırvat antrenörü Spahija ve milli basketbolcumuz Oğuz Savaş. Spahija elindeki panoda yazarak çizerek ve biraz da sinirli bir şekilde birşeyler (tahminim Oğuz’un sahada yaptıklarını ve daha iyi olması için yapması gerekenleri) anlatıyor. Hücumda sayı olmuş olmamış Spahija’nın pek umrunda değil sanki, o geleceğe bakıyor ve daha iyi bir Oğuz Savaş istediğini gösteriyor. "Oğuz sen maçtan daha önemlisin" diyor. Fevkalede bir özgüven ve liderlik. Ilk defa canlı seyrettiğim Fenerbahçe basketbol takımında özellikle antenörün saha kenarındaki duruşuyla, takımına hakim bir lider görüntüsü çizdiğini gözlemledim. (Bu arada sözünü ettiğim hücumda topu kullanan Hırvat Ukiç sayıyı atamadı)

Maçtan önce Fenerbahçeli basketbolcu Kaya Peker Euroleague kariyerinde 1000 sayıya ulaştığı için yönetimden ödül ve seyirciden alkış aldı. Salon tamamiyle doluydu ve ilginç bir pankart vardı "Fenerbahçe is not Real Madrid". Barcelona futboldaki başarısıyla ve son maçta Real Madrid’i 5-0 yenmesiyle tüm dünyanın gözbebeği haline geldi. Basketbol takımınında son Avrupa şampiyonu olduğunu düşünürsek, Barcelona Fenerbahçe’nin de erişmek istediği yapıda bir dünya kulübü.

Maç sırasında salondaki dev ekranlardan da maç canlı olarak seyredilebiliyor. Ama tartışmalı pozisyonların tekrarı gösterilmiyor. Belli ki hakemleri zor durumda bırakmamak için yapılmış bir uygulama. Ama ne kadar tekrar engellensede 9 Aralık akşamı Sinan Erdem Spor Salonu’ndaki hakemler çok başarısız bir yönetim gösterdi. Son periyottaki kritik kararlar maçın kaderini etkiledi.

Her ne kadar hakemler kötüyse de Fenerbahçe onlardan daha kötü bir başlangıç yaptı. Ilk periyotta 10 dakikalık süre bittiğinde fark 7 sayı, ilk devrede yani 20 dakikalık süre bittiğinde ise fark 12 sayı Barcelona lehineydi. Oyun molalarında Fenerbahçe’nin sponsoru Ülker firması şanslı seyircilere çikolata, Euroleague sponsoru Türk Hava Yolları ise biletler dağıttı. Ancak molaya sıkıştırılan bu tören biraz aceleye getirildiğinden komik görüntüler ortaya çıktı. Oyuncular sahaya dönmek istiyor ama salonun ortasında çikolata ve bilet dağıtılıyordu.

Maçın ikinci yarısında Fenerbahçe çok daha iyi oynayarak başladı ve seyircinin de desteğiyle maça ortak olmayı başardı. 3. periyot bittiğinde fark 5 sayı Barcelona lehineydi. Maçın son periyodu çok heyecan verciydi, ne kadar yaklaşmak istese de başaramayan Fenerbahçe, tecrübesiyle farkı 5 sayılarda tutmayı becerebilen bir Barcelona vardı sahada. Maç da 7 sayı farkla 75-69 Barcelona lehine bitti.

Tamamen dolu modern bir salonda, Avrupa şampiyonu bir takımla dişe diş mücadele eden ve gelecek için umut veren bir Fenerbahçe seyretmek çok zevkliydi. O gece bu ortamda bulunmak, bu heyecanın ve yarışmanın bir parçası olmanın değerini bilen seyirciler, mağlubiyete rağmen takımlarını alkışlamayı bildi. Bu alkışlar gecenin en güzel hareketiydi.

Yazıcı Dostu Yazıcı Dostu

“Fenerbahçe-Barcelona basketbol maçı notları, Antrenör Spahija’dan Oğuz’a dersler” yazısını yorumla;