Anasayfa » Faith ve Amerika

Faith ve Amerika

Yazar 3noktacom

Koranavirüsün etkisinden kurtulmaya çalışan dünyada, yeni gündem Amerika’da Afrika kıtasının insanlarına yapılan ırkçı saldırılar. Türkiye’de gündemde ön sırada olmasa da, dünya sanat gündemi bugünlerde ırkçılık üstüne tartışıyor ve tartışmalar farklı isimleride öne çıkartabiliyor. İşte bu isimlerden biri de 90 yaşına gelmiş Faith Ringgold. Uzun yaşamında zencilere karşı yapılan haksızlıklara şahit olmuş, sergileri kapatılmış ve zor günler geçirmiş sanatçının, 1967 yılında yaptığı “Die” (ölüm) isimli eseri New York’un en önemli sanat müzesi Moma’da, Picasso’nun eserlerinin yanında sergileniyor. Üstte gördüğünüz “Die” ölçeği, kompozisyonu ve arka planı ile açıkça Picasso’nun Guernica’sına atıfta bulunuyor.

Bu eser, Ringgold’un “Amerikan Halkı Serisi” isimli çalışmasının en bilinen parçalarından biridir. 1960’ların Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ırk ilişkileriyle yüzleşir ve bugünkü ülke çapında patlayan isyanları çağrıştırıyor. Tuvalde, kan ırklararası bir grup erkek, kadın ve çocuk arasında eşit olarak sıçrar ve kimsenin bu mücadeleden sonra özgür olmadığını gösterir. Kıyafetler, bu şiddet ve kaosun profesyonel bir sınıfın sorumlu tutulduğu anlamına gelir.

Picasso’nun en ünlü eseri “Guernica” nedir?

Beğenebileceğin İçerikler

Picasso, 1937 yılında, İspanya iç savaşı sırasında, Nazilerin Guernica kasabasını bombalaması ve onlarca sivilin ölmesi üzerine bu meşhur eserini yapar. Sanatçının en güçlü politik ifadesi olarak kabul edilen yapıtıdır. Bu tablo savaş ve özellikle faşizm karşıtlığının simgesi, barışın sembolü olarak kabul edilir. İspanya iç savaşını anlattığı bu tablo, politikanın ve savaşın resim sanatı ile ifade edilmesinin en önemli örneklerindendir. Kaos, dehşet ve hüzün ifade edilir. Tablo, İspanya’da Madrid’de “Reina Sofia” müzesindedir.

Picasso, Guernica, 1937

Moma , New York Güzel Sanatlar Müzesi digital ortamda !

Amerika’ya gidip de bu müzeyi ve eserlerini görmeye fırsatı olmayanlar için, MoMA arşivini dijital ortama açmış. İşte paha biçilmez link . 200.000 adete yakın esere ev sahipliği yapan müze, bu eserlerden 80.000 adetini bu internet sitesinden ziyaretçilerine sunuyor.

Museum of Modern Art’a nasıl gidilir?
Dünyaca ünlü bir çok eseri de görebileceğiniz Museum of Modern Art, 11 West 53 Street, New York-Amerika adresinde bulunuyor. Web

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler