Emirgan Sarı Köşk’te kahvaltı

 

sarı köşk emirgan dış mekan

Ickiyle arası hiç iyi olmayan meşhur padişah IV.Murat,  Emirgan korusu olarak bildiğimiz  bu arazileri çok sevdiği İran’lı Emir Güne verince, bu bölgelere Emirgan denmeye başlanıyor. Emir Güne, Revan kalesinin kumandanıyken, savaşmadan Revan kalesini IV.Murat’a reslim etmiş. Galiba bu nedenle IV. Murat onu çok seviyordu. Revan, bugünkü Ermenistan’ın başkenti Erivan.

Galiba dedim, çünkü bir diğer rivayet ise (1) güzel oğlanlara ilgisi olduğu söylenen IV.Murat’ın Revan kalesinden getirdiği kişinin isminin Yusuf olduğu. Yusuf ile sık sık padişahın biraraya gelmesinin neticesinde, Istanbullular Yusuf’a bir lakap takıyorlar.  “Emiri kün”. “Kün” farsça popo anlamına geliyor! Zamanla “Emiri Kün”, önce “Emirigüne” sonra “Emirgan” olarak söylenmeye başlıyor.

Emirgan korusunda  birlikte gezen ve sohbet eden padişah ve Emir Güne’nin bir süre sonra araları bozulur ve olan Emir Güne’ye olur, ortadan kaldırılır. Iste onların yüzyıllar önce dolaştıkları bu koruda, Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk’ü seyredebilir,  çok güzel düzenlenmiş parkta gezinti yapabilirsiniz. Isteyen Sarı Köşk’te birşeyler de atıştırabilir. Özellikle hafta sonlarında Sarı Köşk’te kahvaltıya yoğun ilgi olduğunu söylemeliyim.

Sarı Köşk, Istanbul belediyesi tarafından işletiliyor. Manzara çok güzel, her iki köprüde görülebiliyor. Boğaz sanki bir nehir gibi önünüzden akıyor. Tabii bunları görebilmeniz için ya pencere kenarında ya da terasta uygun yer bulmanız gerekiyor. Servis çok kötü,sadece boş tabakları topluyorlar. Herşeyi kendiniz yapıyorsunuz, self-servis en üst düzeyde. Kahvaltılıkların olduğu odaya girmek için dar bir kapıdan geçmeniz gerekiyor, kapının diğer kanadını açmayı bile başaramamışlar. Kahvaltı çeşidi yeterli ve başarılı.

  sarı köşk emirgan kahvaltı sırası Fiyat: Kahvaltı kişi başı 23,5 TL

Tel: 0 212 229 50 37

Web: www.beltur.com.tr   

(1) Reşat Ekrem Koçu, Osmanlı Padişahları,Ana Yayıncılık,1981

sarı köşk emirgan iç mekan

 

 

 

 

sarı köşk emirgandan boğaz

6 Replies to “Emirgan Sarı Köşk’te kahvaltı

  1. Bilgi ve sevgi arttikca paylasir diyeceksiniz ve nefret tohumlarini atmaya devam edeceksiniz. Bir rivayete gore diyerek, hic utanmadan, dogrulugu hakkinda en ufak fikir sahibi olmadan en agir hakaretleri Osmanli Padisahi’na reva gorceksiniz!!!

    Hic ama hic begenmedim yaziyi.

  2. miiletin poposu ile kahvaltıyı nasıl bir araya getirdiniz anlamadım.
    ne saçma sapan bir yazıdır bu ıv murat kadar kadar başınıza taş düşsün

  3. padişahlar kadar başınıza taş düşsün ya.her fırsatta bu insanları karalamaktan ne zevk alırsıınız bilmem ki.

  4. Neyini savunuyorsunuz şu padişahların anlamam. Yemiş içmiş alem yapmışlar. Osmanlı viyana kapılarına dayanmis sanki anadoludaki ayşe ninenin 2 inegi 3 olmuş. Üstüne bir de kocasini ve iki oğlunu osmanlı padisahinin ganimet savaşına vermiş. Osmanliyi savunanlar soylesenize osmanlı anadoluya ne yapmış. Türkleri 3. Sınıf tebaya gören bir yönetim. Ancak böyle kendinizi kandirirsiniz .

  5. Suha Bey Osmnalı tarihini nutuktan mı öğrendiniz sefa yaparak fetih yapılmaz anadoluyu osmanlı kervansaray çeşmelerle ilim merkezleri ile donattı ama müslüman olmayana hiçbirşey elbet :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir