Anasayfa » Bizet Carmen 5 – Boğa

Bizet Carmen 5 – Boğa

Yazar 3noktacom

2024 yılında üçüncüsü gerçekleşecek “Hayal Melodileri” resim yarışmasına katılacak sanatçılar, “boğa” isimli sahneyi dinleyerek, hayallerini resimsel bir anlatım dili ile ifade edebilecekler.

Değerli katılımcı, bu bölümü anlamını bilmeden resimsel bir anlatım dili ile ifade etmek istiyorsanız, üstteki parça ile yetinmeniz gerekiyor. Lütfen alttaki videoyu izlemeyiniz ve yazının devamını okumayınız. “Hayal Melodileri” resim yarışması şartnamesinde  belirtildiği gibi, Carmen operasında geçen bu bölümü, anlamını bilmeden ya da anlamını öğrendikten sonrasını anlatacak şekilde hazırlayabilirsiniz.

Meyhanenin kapanma saati gelmiştir. Askerler ve karakol komutanı meyhaneyi terk etmek üzereyken, komutan Carmen’in yanına gelir ve “senin yüzünden hapse attığımız Don Jose hapisten çıktı” der. Onbaşının iki aylık cezası bitmiştir.

Bu sırada dışardan tezahürat sesleri duyulur “Çok yaşa matador! Çok yaşa Escamillo!”. Matador Escamillo boğa güreşlerini kazanmış ve kutlama için meyhaneye gelmiştir.

Bizet tarafından bestelenen bu parça, belki de dünyanın en fazla bilinen melodisi haline gelmiştir. Bizet, dinleyenleri boğa güreşi arenasına götürür, arenada yaşanan heyecan ve tutkuyu muhteşem müziğiyle dinleyenlere yaşatır.

Picador nedir?

Boğa güreşinde boğayı mızrakla dürten bir çift ata binmiş boğa güreşçilerinden biridir. Matador arenaya çıkmadan boğayı yorar.

Banderillas nedir?

Boğa güreşi sırasında matador ve yardımcıları boğanın boynunun arkasına, renkli bir şekilde oluşturulmuş oklar yerleştirir. Bunlara banderillas adı verilir. Banderillaslar, boğanın başını eğmesine sebep olur ve matadorun boğayı öldürmesine yardımcı olur.

Matador kimdir?

Matador (torero veya toureiro), İspanyol kültürünün yaşandığı ülkelerde yapılan boğa güreşinde boğa dövüşçüsüdür. Boğa güreşindeki ana kişidir.

Beğenebileceğin İçerikler