Edremit Körfezi -Balıkesir yolu manzaraları

Edremit körfezinden Balıkesir’e 90 kilometrelik yolu yaklaşık 1 saat 15 dakikada alabilirsiniz. Yol üstünde sırayla Havran ve İvrindi ilçelerini geçtikten sonra Balıkesir’e varıyorsunuz. Yol gidişli gelişli ve zaman zaman keskin virajlarla dolu olduğundan dikkatli sürüş gerektiriyor.

Edremit körfezinin enfes manzarasını Pelitköy Muratçeşme mevkiinden çekilmiş aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz. Karşıda Kaz dağlarının heybetli görüntüsü ön tarafta ise körfezin bereketli zeytin ağaçları ve yazlık evler.

Edremit’ten ayrılıp , Havran’ı da geçtikten sonra önce zeytin ağaçları size eşlik eder. Görebildiğiniz tüm bölgeler zeytin tarlaları ile doludur. Bu çok kıymetli ağaçların yakınında bulunmak mutluluk veriyor ve kendimi daha iyi hissetmemi sağlıyor.

Link: Edremit Körfezinde Zeytin Toplama Telaşı

Yol üstünde birçok zeytin ve zeytin ürünleri satan yerler bulacaksınız. Aynı zamanda köylülerin yol üstüne kurdukları sergi ve çadırlarda çeşitli meyve ve sebzeleri de taze taze satın alabilirsiniz. Bugünlerde lezzetli mandalinalar satılıyor ve taze karadut suyu da denenebilir.

Zeytin tarlaları bittikten sonra Gelinderesi denilen mevkiiye geleceksiniz. Yeşillikler içindeki bu bölgeden sonra, bu sefer kızılçam ormanları başlıyor. Bunlardan biri de Ivrindi’ye 10 km kala Balıkesir eski Orman Bölge Müdürlerinden Necati Sezgin anısına 1989 yılında kurulmuş olan bir dinlenme (mesire) yeri.

İvrindi yi geçtikten sonra Gökçeyazı ya ve 20 km sonra da Balıkesir’e geleceksiniz. Bu bölgelerde doğa bitki örtüsü konusunda biraz daha cimri davranmaya başlıyor.

Yeşil manzarasıyla gözünüzü dinlendiren bu bu yol belki de ülkemizin en zevkli yollarında biri. Bu yolun önümüzdeki yıllarda çift şeritli hale getirilmesi planlanıyor. Körfez havalimanının açılmasıyla Balıkesir ‘den gelen trafiğin artacağı muhtemel ve özellikle yaz aylarında traktör vb. araçlarında etkisiyle yolda uzun kuyruklar oluşuyor.

Link: Aydın Pide Restaurant Ivrindi
Uçak bilgi: Bora Jet, 0 212 444 26 72, www.borajet.com.tr

Yazıcı Dostu Yazıcı Dostu

“Edremit Körfezi -Balıkesir yolu manzaraları” yazısını yorumla;