Anasayfa » Doğanın Canlanması

Doğanın Canlanması

Yazar 3noktacom

“İşlerim çok keyifli. Üretilmiş bir nesneyi doğanın üretimiyle karşılaştırıyorum. Mutlu son; tüm türlerin hatalarımız üzerinden büyümesine izin veriyorum”

Fransız sanatçı Stéphanie Kilgast doğanın biyolojik çeşitliliğinden ilham alıyor. 2017 yılından bu yana “Atılan Nesneler” serisiyle insan üretimi nesneler üzerine renkli organik heykeller yerleştiriyor, insan faaliyetleri ile doğa arasındaki kaybolan dengeyi sorguluyor. İzin verirsek doğanın yeniden gelişme kapasitesine sahip olduğunu bize hatırlatıyor.

Sanatçının bu eserleri son günlerde yaşadığımız talihsiz orman yangınları sonrası doğanın tepkisini bize hatırlatıyor. Marmaris’ten gelen sevindirici haber, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Yasin İlemin’den; “Yanmış orman ve ağaçlara dokunulmadığında neler oluyor? Kızıl sırtlı örümcek kuşu yanmış ormanın ortasında bir ahlata konmuş. Yanmış ormanın içinden ağaç kakan sesleri geliyor. Bu sesler yangına rağmen kızılçamın kalın kabukları altında hala böcekler olduğuna önemli bir kanıt. Kızılçam yansa bile yangına karşı geliştirdiği kalın kabuklarının altında böcekleri korumuş ve alana kuşları davet ediyor.”

@petitplat

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler