Anasayfa » “Denis ve Katya” Operası Geliyor

“Denis ve Katya” Operası Geliyor

Yazar 3noktacom

Galler Müzik Tiyatrosu tarafından bahar sezonunda İngiltere açılışı yapılacak olan “Denis ve Katya” operası yakın zamanda gerçek hayatta olan trajik bir olayı konu alması açısından bir ilk. Romeo ve Jülyet ile Bonnie ve Clyde’ın birleşimi olarak görülen operanın bestecisi Philip Venables, libretist/yönetmen ise Ted Huffman.

“Denis ve Katya” Operasının Konusu Nedir?

Ufak bir kasabada yaşayan Denis Muravyov ve Katya Vlasova isimli iki genç polisle çatışıp ölümlerini üç gün boyunca Periscope üzerinden canlı yayın yapmışlardı. Bestecinin ise konuyu ele alması ilginç, zira operada ana karakterler yok, onun yerine tek tek olaylar ve olayların sebep olduğu başka olaylar işleniyor. Mezzo-soprano Emily Edmonds ve bariton Johnny Herford sırayla arkadaş, gazeteci, komşu, öğretmen, doktor rollerindeler. Perdeye yansıtma yapılan yorumlar ise canlı yayın esnasında izleyenlerin yaptığı trollemeler ve yorumlar. Sahnenin her köşesinde bir çello olması ise esere bir Yunan korosu havası vermekte. Verilen en önemli mesaj ise toplumun bu çocukların ölümünde rolü olduğu gerçeği.

Denis ve Katya olayı nedir?

Beğenebileceğin İçerikler

2016 yılında Rusya’da yaşanan talihsiz olayda, 15 yaşındaki iki sevgili, polisle çatışıp bunu sosyal medyadan canlı olarak yayınladı, ardından da yaşamlarına son verdi.

15 yaşındaki Denis, polis arabasına ateş açarken. Katya tarafından görüntüleniyor ve yaşananlar sosyal medyadan canlı yayınlıyor.

“Denis&Katya” Operasından Bir Sahne
Beğenebileceğin İçerikler