Anasayfa » Csontvary, Macar resminin sıradışı bir ustası sergisi, Pera müzesi

Csontvary, Macar resminin sıradışı bir ustası sergisi, Pera müzesi

Yazar 3noktacom

Pera müzesinde "Çarlık Rusyası’ndan Sahneler" isimli sergi müzenin 4. ve 5. katta yer alırken, Macar ressam Csontvary’nin tabloları ise 3. katta sergileniyor. Ilginç bir hayat hikayesi olan ve renkli resimler yapmış Csontvary, çok güzel bir tablosunda Mimar Sinan’a ayıp etmiş ve ne yazık ki tarih bilgisi eksikliğini açık etmiş.

Csontvary (1853-1919) 41 yaşına kadar eczacılıkla ugraşmış ve bu işten ciddi bir para kazanmış. Sergide yazdığı şekliyle "kendisini reçetelerin üstüne çizim yaparken" bulduktan sonra, işi gücü bırakmış ve resim ile ilgilenmeye başlamış. Tarih 1894. Bu tarihten sonra resim eğitimi almaya başlamış ve sıkılınca eğitimini bırakıp Istanbul dahil olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerini de gezmiş. Gezdiği yerlerden biri de Mostar. Mimar Sinan’ın meşhur Mostar köprüsünü resmetmiş ama bu kadar güzel bir köprüyü yapan Mimar Sinan’ı saygıyla anmak yerine, tabloya "Mostar’daki Roma Köprüsü" demiş! Iste tablo;

Beğenebileceğin İçerikler

Resimde de görebileceğiniz gibi, Csontvary renkleri kullanmakta çok başarılı. Insanı rahatsız etmeyen aksine kendine çeken ve daha ilk bakışta "ne güzel olmuş" dedirten bir ressam olduğunu düşündüm. Sergide kaç eseri sergileniyor emin değilim ama açıkçası sergiye getirilen tablo sayısı bana biraz az gibi geldi.

Csontvary sergisi 12 Aralık tarihine kadar Pera müzesinde sergilenmeye devam edecek.