Anasayfa » Tabloya Sansür

Tabloya Sansür

Yazar 3noktacom

Rusya’nın dördüncü büyük şehri Yekaterinburg’da, bir sanat galerisinde sergilenen eserlerdeki çıplak bölümler etiketlerle kapatıldı.

Beş gün süren sergide, Mihail Bulgakov’un klasik romanı “Usta ve Margarita”dan esinlenerek yapılan iki eserdeki çıplak Margarita’nın bazı bölümleri kapatıldı. Çıplak resimleri sergileyen sanatçılar, serginin her yaştan ziyaretçiye açık olduğunu bilmediklerini ifade ettiler (!) ve sergi organizatörleri bu resimleri kapatmak durumunda kaldı. Organizatör Valentina Kovalyova “Sanatçılardan, resimleri çıkarmamalarını, küçük çocukların henüz görmek zorunda olmadıkları noktalara çıkartmalar koymalarını istedik” dedi.

“Usta ve Margarita” romanının konusu nedir?

Bulgakov’un, eski Sovyetler Birliği’nin (SSCB) devlet ateizmini eleştirdiği eserdir. Kara mizah ustası Bulgakov’un bu eseri, sovyet sisteminin eleştirileri arasında en önemlisi olarak kabul edilir. Kitap 1940’da tamamlanır ancak 1966 ya kadar yayımlanamaz. Yasaklı olduğu Rusya’da ise 80’li yılların sonuna kadar basılmamıştır.

Beğenebileceğin İçerikler

Şeytanın, Sovyetler Birliği’ne yaptığı bir geziyi anlatan kitap, sade ve sürükleyici anlatımı, uçarı karakterleri, fantastik dünyası, ilginç kurgusu ve tabiki aşk öyküsüyle dikkat çeker.

Mihail Bulgakov kimdir?

Mihail Afansyeviç Bulgakov (1891-1940) Kiev doğumlu roman ve oyun yazarıdır. Kara mizah türünde eserler verir. Asıl mesleği doktorluk olsa da, genç yaşta hekimliği bırakarak hayatını edebiyata ve tiyatroya adar. Romanları ve hikayeleri, mevcut Sovyet rejimi tarafından içlerinde komünist kahramanlar olmadığından ya da rejimi çok az desteklediğinden dolayı yasaklanr. “Usta ve Margarita” ve “Köpek Kalbi” eserleriyle ünlenir.

Mikhail Bulgakov’un “Usta ve Margarita” isimli romanından esinlenerek yapılan tablo 

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler