Anasayfa » Canlanan Şiirler

Canlanan Şiirler

Yazar 3noktacom

Hindistan doğumlu sanatçı Shilpa Gupta ifade özgürlüğünün değerini hatırlatan işleriyle dikkat çekiyor.

Çalışmaları veya inançları nedeniyle hapsedilen, sürgün edilen şairlerin eserlerini çivi üzerinde sergilerken, yukardan inen mikrofonlar susturulanların sesini dünyaya duyuruyor. Şiirler 8. yüzyıldan 21. yüzyıla kadar geniş zaman aralığında yaşamış sanatçılara ait.

Başka bir işi, her biri bir şiir başlığıyla etiketlenmiş ve bir vitrin içine dizilmiş şişelerden oluşuyor. Parçanın adı İsimsiz (Şişedeki Sözlü Şiir). Marcel Duchamp’ın ünlü “50 cm3 Paris Havası” işini hatırlatıyor. Şakayla havayı şişelemek yerine, bu şişelerin şiirsel sesi yani ifade özgürlüğünü koruduğunu savunuyor.

@shilpaguptastudio

Beğenebileceğin İçerikler

Fransız ressam Marcel Duchamp (1887-1968) resimdeki ampulü, Amerika’daki yakın arkadaşı için Paris’te satın aldı. Ampulün yanlışlıkla kırılıp onarıldığı 1949’da hediye şu soruyu sordurdu: Hava Paris’ten mi geliyor? Duchamp, 1917 yılında yaptığı meşhur “çeşme” isimli işinde, “pisuvarı” müzeye sokarak sanat anlayışını sarsar. Yarattığı pisuvar efsanesiyle herhangi bir şeyi sanat kılanın bizim ona yönelik tutumumuz, onu sanat kabul etme isteğimiz olduğunu iddia eder.

Beğenebileceğin İçerikler